Sailson Jose das Gracas: Zabíjel pro pocit uspokojení. Z toho, jak zahladil stopy, vám naskočí husí kůže

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jose gracas
Zdroj: Profimedia

Většina sériových vrahů má pro zabíjení své důvody. I když je ostatní třeba jen těžko pochopí, většinou nějaké jsou. Jenže spousta z nich zabíjí zkrátka jen proto, že může. Proto, že jim to dělá dobře.

A přesně k těm patří i Sailson Jose das Gracas, brazilský sériový vrah, který podle svých výpovědí svou první oběť napadl už ve věku patnácti let. A tehdy pocítil uspokojení, kterým ho vražda naplnila.

Od toho dne několik let běhal na svobodě a vraždil nevinné oběti v jejich vlastních domovech. Trvalo to roky, než ho policie dopadla. I když podle některých spekulací se nechal zatknout úmyslně.

Po své poslední vraždě se sám vzdal policii

V roce 2005 spáchal Gracas vraždu na starší ženě na náměstí v Rio de Janeiru. Právě díky tomu, že byla vražda spáchána před očima svědků, byl rychle dopaden přímo na místě činu.

Někdo mluví o tom, že se nechal zatknout schválně. Při policejním zásahu se totiž nebránil a téměř okamžitě přiznal svou vinu. Později spolupracoval s vyšetřovateli a oznámil jim, že za svůj život zabil celkem čtyřicet dva obětí.

Sledoval jsem je měsíce, vyčkával jsem na vhodnou příležitost

Gracas při výsleších přiznal, že sledoval své oběti dlouhé měsíce. Vybíral si je náhodně, třicet devět z nich byly postarší ženy, zabil ale také dva muže a jednu dvouletou dívku.

Vždy prý čekal na vhodnou příležitost, aby se dostal k oběti domů, kde nebyli žádní svědci. Proč poslední vraždu nenaplánoval tak dokonale, však říci nedokázal.

Své oběti Gracas uškrtil či pobodal, poté jim ostříhal nehty, aby pod nimi nebyla jeho kůže, protože si dobře uvědomoval, že mohl zanechat na míst činu nějaké stopy.

Vždy po provedení činu trpěl podle svých slov panickým záchvatem a strachem z toho, že bude dopaden. I tak ale nakonec musel zabít znovu. Nemohl si pomoci, zabíjel, protože ho to naplňovalo.

Policii Gracas oznámil, že ničeho nelituje. Jediné, co ho mrzelo, bylo, že byl dopaden tak brzy. Byl by prý rád ještě zabíjel.

Pokud ho pustí, udělá to znovu

Psychologové se shodli na tom, že je Gracas psychicky nemocný. Pokud po letech vyjde z vězení, rozhodně ne jako napravený člověk.

U osoby jeho typu totiž hrozí, že se ke svým činům vrátí a bude zabíjet tak dlouho, dokud opět nebude dopaden. Je pouze malá pravděpodobnost, že by se s tímto psychickým rozpoložením někdy dokázal napravit.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články