Rodina netušila, že má doma poklad za více než 3 miliony korun. Možná jde o dílo samotného Picassa

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Picasso Pablo
Zdroj: Popova Valeriya / Shutterstock.com

Představte si, že zdědíte dům a v tom domě je skříň. Když ji otevřete, tak zjistíte, že je v ní uložen obraz od Pabla Picassa. Zdá se vám to nemožné? Omyl. Přesně tohle se stalo jedné rodině v Maine. Obraz se prodal v aukci za částku větší než 3 miliony českých korun.

Rodina probírala pozůstalost po pratetě, když objevila 40 x 40 centimetrů velký obraz. Dědicové nemohli věřit vlastním očím. Plátno bylo podepsané autorem — Pablem Picassem. Není divu, že si rodina nejprve myslela, že je to padělek či replika.

Zřejmě náčrt scénické opony

Obraz totiž na první pohled vypadal jako natisknutý na plátně, a nikoliv jako kresba. Pozůstalí chtěli prodat obraz v rámci pozůstalosti a více se tím nezabývat. Nakonec si to ale rozmysleli a oslovili aukční síň, která neváhala a obraz zařadila do svých dražeb.

Podle tématu na obraze se předpokládá, že se jedná o jakýsi návrh či cvičný pokus na Picassovo připravované dílo „Le Tricorne“, což je scénická opona, kterou umělec nakreslil v roce 1919 pro Ruský balet. Na obraze i na oponě jsou podobné postavy v podobných pozicích.

Prateta jako milovnice umění

Nálezce obrazu zůstává v anonymitě. Informace o jeho nalezení jsou uvedeny na stránkách aukčního domu v Massachusetts, který obraz prodává.

„Tento obraz byl objeven v domě, který vlastnila moje prateta, který jí byl předán od jejího strýce koncem třicátých let,“ uvádí záhadný nálezce. Prateta měla údajně studovat umění v Evropě. A právě tam se k obrazu mohla dostat a přivézt si ho domů.

Picassův náčrt však nebyl jediným exemplářem, který prateta ve své staré almaře schovávala. „Několik obrazů bylo uloženo ve skříni po dobu 50 let (včetně tohoto). Obrazy zde zanechala i v době, kdy dům předávala mému otci a ten nyní mně.“

Pokud bude pravý, přinese rodině miliony

Pablo Picasso byl španělský malíř a jeden z nejvýznamnějších umělců 20. století. A také jeden z těch nejplodnějších. Za svůj život namaloval zhruba 13 500 obrazů a skic.

Je také považován za zakladatele kubismu. Jeho obraz Alžírské ženy byl vydražen za rekordní 4,4 miliardy českých korun, což ho učinilo nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci.

Obraz nalezený ve skříni se prodal za „pouhých“ 150 000 dolarů, tedy 3 miliony korun. I tak z toho měl majitel jistě radost.

Po akci byl obraz poslán do správy syna umělce, Claudea Picassa, jehož úkolem je oficiálně potvrdit jeho pravost. Pokud bude vše v pořádku, obraz získá nového majitele a rodina z Maine pořádné dědictví.

Zdroj: Liveauctioneers.com, Allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články