Psí soutěž: O nejošklivějšího psa na světě

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
pes
pes

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Vskutku je vztah mezi člověkem a psem často nejpevnějším vůbec. Ale i přes veškerou lásku, přes veškerou věrnost: Někteří jedinci čtyřnohých kamarádů se nedočkají takové ohromné lásky všech lidí v jejich okolí jako jiní jedinci, a to z jednoduchého důvodu. Nejsou hezcí.

Ba dokonce, jsou oškliví. Tak oškliví, že se líbí pouze jejich majitelům. A právě proto se zavedla již v sedmdesátých letech mezinárodní soutěž, ve které nevyhraje nejrychlejší, nejchytřejší nebo nejhezčí pes, ale nejošklivější.

Pravidla soutěže

Poprvé se hledal nejošklivější pes na světě roku 1976. Od té doby se ojedinělá soutěž z Kalifornie víc a víc etablovala, lidé si jí oblíbili a vítězové se později dostali se svými psy až do televizních pořadů.

Soutěž je velice otevřená, teoreticky může soutěžit každý majitel psa. Šanci na vítězství mají ale pouze mazlíčci, jejichž vzhled připomíná spíše děsivou kreaturu z hororového filmu než domácí zvířátko. Zdeformované končetiny, hrby, nekompletní chrup, z tlamy visící jazyk a další vady krásy jsou hlavními kritérii rozhodující o prvním místě – čím více vzhledových chyb, tím líp.

Důležité ale je: Každý soutěžící musí předložit porotě veterinární papíry, na kterých je napsáno, že soutěžící zvíře je zdravé.
Vítěz soutěže nevyhraje jen skoro metr a půl velký pohár, ale také 1 500 dolarů a několik televizních výstupů. Při tom se volí vítěz ve dvou kategoriích, čistá plemena a míšenci se hodnotí zvlášť.

Psi v soutěži

Zdroj: Dave Weinstein

Nejúspěšnějším a nejošklivějším psem se stal Rascal, čínský chocholatý pes. Mezi jeho obsáhlou sbírku titulů patří vítězství na sedmi různých národních soutěžích a 2002 na této mezinárodní soutěži. Na víc dostal roli v celkem čtyř hororových filmech, byl vidět na titulní stránce Peoples magazínu a kolem něj se točí vlastní komiksová řada.

Zdroj: Prweb.com

Nejčastějším vítězem mezinárodní soutěže se stal Sam, taktéž čínský chocholatý pes. Jako jediný zvládl obhájit svůj titul nejen jednou, ale hned dvakrát, a zvítězil v rocích 2003, 2004 a 2005. Nejspíše by vyhrál i další roky, kdyby na konci roku 2005 nezahynul.

Letošním a tím pádem nejnovějším vítězem se stal Scamp the Tramp. Nikoho asi nepřekvapí, že i on je čínský chocholatý pes. Dokázal porazit 19 soupeřů a jeho majitelka, Yvonne Morones, vlastnila také psa „Nana“, vítězku z roků 1999 a 2001.

Zdroj: Abc7.com

Zajímavost: Za posledních 20 let vyhrál 11 krát čínský chocholatý pes. Pokud tedy máte doma ne moc hezkého jedince tohoto plemena, může být, že s ním zvládnete vyhrát 1 500 dolarů a vystoupení v „Late Night Show“ s Jimmy Fallonem.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články