Pro jedny naděje, pro jiné zhouba. S touto zákeřnou nemocí zažijete neskutečná muka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Operace tasemnice
Operace tasemnice

Viktoriánská éra byla co se týče některých věcí opravdu bizarní. Ženy byly posedlé korzety, které jim devastovaly orgány, polykaly čpavek nebo se koupaly v arsenu, o němž věděly, že je jedovatý. Jedna hrůzná praktika však přežila dodnes.

Polykání tablet s vajíčky tasemnice za účelem rychlého bezstarostného hubnutí. Přijde vám to padlé na hlavu? Existují jedinci, kteří o takové dietě uvažují, nebo ji dokonce v minulosti podstoupili.

Tasemnice pohltí část toho, co člověk sní. Ženy takto cíleně hubly

Ta představa je sice nehezká, ale je na ní pro některé lidi cosi přitažlivého. Jakmile se totiž parazit v těle vylíhne, pohltí část všeho, co hostitel sní. To mu pomůže zhubnout bez toho, aby si hlídal kalorický příjem.

Ve viktoriánské době údajně žena vždy jedla dosyta, přesto dál hubla. Všechny obavy o své zdraví pak smetla ze stolu s tím, že pro krásu je třeba se obětovat. Tak ostatně fungovala i móda korzetů.

Jenže co s tasemnicí, když hostitel dosáhne vytoužené váhy? I na to se myslelo. Dr. Meyers ze Sheffieldu se například pokusil nalákat tasemnici vložením válce s jídlem do úst. Jenže mnoho pacientů se udusilo k smrti, než byla tasemnice úspěšně odstraněna.

Prý se lidé v minulosti snažili tasemnici nalákat i sklenicí mléka, kterou si drželi u jakéhokoliv otvoru tak dlouho, než vyšla ven. Co je však na tom pravdy, je otázkou.

Platí však, že tato metoda přežila i moderní dobu. Dokonce i hvězda televizní reality show a influencerka Khloe Kardashian řekla, že by chtěla tasemnici do těla dostat, aby shodila pár kilo.

Máte chuť na sushi? Tasemnice se dostanou do těla skrz syrové maso

Přes tuto podivnou módu však stále převládají případy, kdy se tasemnice do těla člověka dostane neúmyslně.

Riziko je zejména u lidí, kteří jedí syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso zvířete, které požilo vajíčka tasemnice. Může se týkat až dvaceti pěti milionů lidí.

Mezi příznaky toho, že máte tasemnici v těle, tedy infekci zvanou teniáza, patří ukrutné bolesti břicha, průjem, zácpa, nechutenství, nebo naopak zvýšená chuť k jídlu

Člověk však může žít s tasemnicí i několik let a nepociťovat žádné potíže. Své o tom ví fotograf na volné noze z Thajska, který celý vyděšený vypudil tasemnici konečníkem ven. Popsal to jako opravdová muka.

Rekordmanem v tomto ohledu je jeden indický pacient, jemuž lékaři z tenkého střeva vyoperovali tasemnici dlouhou dvacet pět metrů.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články