Lstiví parazité ovládají nervovou soustavu nicnetušících hostitelů. Někteří z nich možná ovlivňují i naše jednání

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
svabi vosa parazit
svabi vosa parazit

K nejzákeřnějším živočišným druhům patří cizopasníci, neboli parazité. Obecně je o nich známo, že se na svých hostitelích přiživují. To, že dokáží ovládat hostitelovo chování ve svůj prospěch, prokazují vědci až v posledních letech.

Paragordius tricuspidatus

Hostitelem tohoto červa je cvrček lesní. Strunovec klade svá vajíčka na březích řek, a tam je náhodně pozře komár nebo jepice. A tento hmyz si pak uloví cvrček.

Ve cvrčkově těle parazit doroste do neuvěřitelných patnácti centimetrů, takže zaplní celou jeho tělesnou dutinu.

Když červ dosáhne dospělosti, ovládne cvrčkovu nervovou soustavu a přinutí cvrčka skočit do vody. Cvrček je neplavec a zpravidla se ve vodě utopí. Přitom strunovec opustí jeho tělo.

Švábí vosa

Tato překrásně zbarvená vosička žijící v tropických oblastech Afriky, Asie a Tichomořských ostrovů, parazituje na švábovi, který je asi tak šestkrát větší než ona.

Nejprve pomocí jednoduchého žihadla švába paralyzuje, vstříkne do něj směs neurotransmiterů, čímž zcela ovládne jeho mozek a změní jeho jednání.

Šváb už pak naprosto podléhá všemu, co s ním vosa provádí. Ta se nejdříve nasytí jeho krví, pak ho odvleče do hnízda a naklade do něj vajíčka.

A vyvíjející se larva vosičky ho zaživa sežere. Nakonec dospělá vosička opustí švábovy ostatky.

Toxoplasma gondii

Jedná se o vnitrobuněčného parazitického prvoka, který může mít za svého mezihostitele teplokrevné živočichy, tedy zvířata i člověka.

Definitivním hostitelem této vícehostitelské kokcidie jsou kočky, v jejichž těle se může prvok rozmnožovat.

Prvok napadá například myši a ovlivňuje jejich mozkovou činnost – myši mají zpomalené reakce a přestávají mít strach z koček. Dokonce je prý začne přitahovat feromon z kočičí moči.

A tak prvok postupně přiměje myš, aby se nechala kočkou sežrat, a on se tak dostane do kočičího traktu.

U člověka způsobuje tento prvok infekční toxoplazmózu. Přijdou-li do styku s toxoplasmou gondii těhotné ženy, může hrozit i narození postiženého dítěte.

Údajně s tímto parazitem žije až šedesát procent populace. Jestli však tento cizopasník ovlivňuje i lidský mozek, není prozatím jasné.

Předpokládá se však, že osoby postižené toxoplazmózou by mohly mít zpomalené jednání.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články