Princezna Latífa: Týrali ji fyzicky i psychicky. Být to vaše dcera, nikdy byste to nedopustili

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Princezna Latifa
Zdroj: Profimedia

Latífa Maktúmová je ve světě známá jako princezna Latífa. Jejím otcem je premiér Spojených arabských emirátů Muhammad bin Rášid Ál Maktúm. Latífa se stala mediálním zájmem poté, co se v roce 2018 pokusila uprchnout do USA.

Tehdy byla princezna Latífa členkou posádky na jachtě, z níž se měla dostat do Spojených států amerických. Jenže v útěku jí bylo zabráněno. Došlo k tomu podle všeho díky válečným lodím Indie a Spojených arabských emirátů, které jí v další plavbě zabránily.

Od té chvíle se po princezně na dlouhých devět měsíců slehla zem. Stala se nezvěstnou a média se mohla pouze dohadovat o tom, co se stalo. Od března do prosince roku 2018 se o ní neobjevila jediná ověřená zpráva.

První útěk v šestnácti letech

Když bylo Latífě 16 let, pokusila se ze země uniknout poprvé. Jenže byla zadržena na hranicích. Pak strávila tři roky na samotce. Podle všeho šlo o nejhorší období v jejím životě.

Latífa byla mučena fyzicky i psychicky. Její život byl velmi žalostný a ubohý, proto se o útěk pokusila znovu. Tentokrát požádala o pomoc někoho, kdo už měl s podobným zážitkem zkušenost.

Tím se stal francouzský špion Hervé Jaubert, který v roce 2011 vydal knihu o tom, jak on sám ze Spojených arabských emirátů uprchl. Latífa mu svěřila svůj život do rukou.

Podařilo se jí s jeho pomocí přes Omán uprchnout až k Indickému oceánu, kde nastoupila na jachtu, ze které v roce 2018 zmizela. Ačkoli měla v plánu dostat se do USA a požádat tam o azyl, její plány se změnily.

Dlouhé měsíce po Latífě mnoho lidí pátralo, nakonec se až před Vánoci v roce 2018 objevily fotografie, na kterých byla princezna zachycena společně s bývalou irskou prezidentkou.

Je dnes v bezpečí?

Co přesně se v životě princezny dělo dál, není zcela jasné. Několik let se světu neukázala, až v únoru roku 2021 šokovalo davy video, v němž princezna žádala o pomoc a tvrdila, že je proti své vůli uvězněna v jakési vile.

V dubnu téhož roku bylo na základě žádosti OSN potvrzeno, že je princezna Latífa Maktúmová skutečně naživu. Mnoho lidí zajásalo, když se v nedávné době objevilo několik jejích fotografií na instagramu.

Začalo to jedinou fotkou, dnes už jsou celkem tři. Latífa se na nich usmívá a podle většiny odborníků je její výraz na fotkách upřímný a nenucený. Existují ale teorie o tom, že je Latífa opět vězněm.

Díky moderním technologiím je snadné fotografii zfalšovat a podat o člověku falešné údaje. Média ale považují fotku za důkaz, že se princezna konečně dočkala svobody.

K celé situaci se vyjádřil také spisovatel Hervé Jaubert, kterému se podle jeho slov ulevilo, když slyšel, že je princezna naživu. Navždy by si totiž vyčítal, kdyby ji akce, které se účastnil, připravila o život.

Zdroj: dailymail.co.uk, bbc.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články