Princ a Večernice: Měsíčníka na natáčení jeho vyvolená pěkně ztrapnila. Takovou potupu by nechtěl zažít nikdo

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
princ a vecernice
princ a vecernice

Větrník, Slunečník, Měsíčník. Tři bratři, již si přišli pro své vyvolené, sestry prince Velena z pohádky Princ a Večernice. V oblíbeném filmu Václava Vorlíčka si právě postavu Měsíčníka zahrál Alexej Okuněv, divadelní herec, jehož smrt zastínilo úmrtí jiného, známějšího kolegy.

Alexej Okuněv se narodil 10. října 1947 v Praze. Přestože měl jít na učení, toužil prorazit v divadelním světě. Jeho matka byla sochařka, zřejmě po ní zdědil umělecké vlohy.

Pokoušel se i o studium grafiky, ale neúspěšně. Nakonec se přeci jen dočkal a dostal se na DAMU. Absolvoval v roce 1973.

Vystřídal několik jevišť. Ustálil se v Praze

Jeho domovem se stalo vytoužené divadlo. Vystřídal několik jevišť od Východočeského divadla v Pardubicích přes Činoherní klub v Ústí nad Labem až po Západočeské divadlo v Chebu.

Poté se ustálil v Praze, prošel několika divadly. Nejdelší angažmá měl v Divadle Na Jezerce Jana Hrušínského, kde působil od přelomu milénia až do smrti.

Za svou hereckou kariéru stihl nasbírat nespočet pěkných velkých i epizodních rolí ve významných dramatech. Jmenujme například hry Čekání na Godota, Othello, Richard III., Slaměný klobouk, Lucerna nebo Petrolejové lampy.

Filmy začal natáčet od sedmdesátých let minulého století. Do povědomí diváků se dostal díky pohádkám Malá mořská víla z roku 1976 a Princ a Večernice, jež vznikla o dva roky později.

Při natáčení pohádky ho ztrapnila Zlata Adamovská

Zde ztvárnil prince Měsíčníka, jenž byl sice nadabován, i tak svým výkonem a vzezřením zaujal diváky i režiséra.

Při natáčení došlo i k trapné situaci. Měsíčník si totiž v pohádce vezme Velenovu sestru Elenku v podání Zlaty Adamovské. Když si pro ni přijde, měla nadšeně vyskočit z postele. Jenže ji to dlouhé čekání na svého vyvoleného tak nudilo, že nakonec usnula.

V osmdesátých letech už dostával Okuněv menší role. Vidět jsme ho mohli třeba jako sladovníka v komedii Postřižiny, kterou režíroval Jiří Menzel. Naposledy se mihl ve filmu Karla Janáka Ro(c)k podvraťáků. To se psal rok 2006.

Okuněv trpěl vážnou a vleklou nemocí. Zemřel 4. února 2008 v Praze, bylo mu šedesát let. Ve stejný den skonal jeho herecký kolega Otto Lackovič, který se proslavil jako Fero ze seriálu Chalupáři. Znali se z Divadla Na Jezerce.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články