Lotrando se změnil k nepoznání. Už nekrade a raději komanduje ostatní

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
lotrando
lotrando

Jiřího Stracha už jsme si zaškatulkovali jako pohledného loupežníka, který v pohádce Lotrando a Zubejda vyléčí chmury krásné princezny. Ačkoliv se mu nabídky na další role pak už jen sypaly, on se našel za kamerou a stal jedním z našich nejúspěšnějších režisérů.

Narodil se 29. září 1973. Vystudoval FAMU, konkrétně obor hraná režie, který absolvoval snímkem Svědectví v roce 1997. V té době ale už měl na kontě nějaké ty herecké role.

Začínal jako dětský herec. V patnácti ale věděl, že jeho srdce je jinde

Objevil se v roce 1986 ve filmu Smrt krásných srnců, předtím si zahrál také ve snímcích Vyhrávat potichu, Mít někoho do deště nebo Veronika.

V devadesátých letech to pak byly filmy Pějme píseň dohola, Netrpělivost srdce nebo Bubáci pro všední den.

Možná si na něj vzpomenete i v souvislosti s televizním seriálem Bylo nás pět, kde ztvárnil Ladislava Bajzu, dospělého syna majitele koloniálu Vendelína Bajzy.

Postava milého, přátelského, ale někdy trochu nafoukaného kluka, co se rád stará o své kadeře a vzhled celkově, mu sedla.

Pro roli Lotranda se necítil dost dobrý

Pak ho Karel Smyczek obsadil do role dobrého loupežníka Lotranda, ačkoliv mu to sám Strach rozmlouval. Uvědomoval si své herecké limity a režisérovi přál lepšího herce, než byl on sám.

Smyczek ale ustoupit nechtěl. Strach nakonec svolil a vznikla postava Lotranda, jak ji známe dnes.

Zdroj: Draceane / CC BY-SA

To už ale dávno studoval režii a věděl, že než aby se stresoval svým výkonem, raději bude komandovat ostatní, samozřejmě myšleno v dobrém. Že mu to jde skvěle, ostatně dokazují jeho filmy.

Po roce 2000 režíroval snímky Vůně vanilky, Povodeň, Operace Silver A, BrainStorm nebo Santiniho jazyk.

Režíruje i pohádky. Anděl páně už je vánoční klasika

Dostal se také k režírování seriálů a pohádek, jmenujme například Tři životy či O dívce, která šlápla na chléb.

Jedním z jeho nejúspěšnějších počinů je filmová pohádka Anděl páně, která přišla do kin v roce 2005. I její druhé pokračování patří k tomu nejlepšímu, co český film v posledních letech nabídl.

Ne nadarmo se diváci na tuto pohádku s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem těší každý rok o Vánocích, kdy je zařazována do vysílání.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články