Priapos: Vyvinutá chlouba se mu pořád zvětšovala. Tímto byste nepotěšili ani tu nejnáročnější ženu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Priapos
Zdroj: Profimedia

Řecká mytologie je plná legend pojednávajících o bozích a hrdinech. Vysvětluje povahu světa jako takového. I v řadách bohů se ale objevili jedinci s ne příliš růžovým osudem. Jedním z nich je také nadpřirozeně obdařený Priapos.

Narodil se jako syn Dionýsa, boha vína a veselí a bohyně lásky, plodnosti a krásy Afrodity. Spojení těchto dvou bohů se nejeví nijak zvláštně, ale jejich dítě bylo bohužel prokleto.

Trpěl kvůli své matce

Důvodem byl hněv bohyně Héry, která záviděla Afroditě její krásu a jedinečnost. Počkala si, až bude Afrodita těhotná a proklela jejího potomka.

Tím byl právě Priapos. Ačkoliv byl synem krásné a smyslné Afrodity, měl se narodit jako ohavný muž, jenž nikdy nedosáhne uspokojení.

Kletba se naplnila a po narození byl kvůli svému vzhledu ostatními bohy vyhnán z Olympu a svržen na zem.

Priapos

Zdroj: Profimedia

Z Olympu musel odejít

Ani tam se mu ale nedařilo. Zohavený muž nepřitahoval žádnou z nymf a opravdu nikdy nebyl schopen dosáhnout onoho uspokojení.

Vůbec nejvíce ho přitahovala nymfa Lotis. Jelikož se k němu neměla, rozhodl se jí zmocnit násilím. Přiblížil se k ní, když spala, ale vyrušilo ho zahýkání osla.

Priapos se polekal, jeho vzrušení opadlo a probuzená Lotis se okamžitě dala na útěk. Nevěděla, kde se schovat, ale pomohli jí bohové, kteří ji proměnili v leknín.

Neklesající chlouba je jeho prokletí

Priapos už nemohl svou vytouženou Lotis nikdy najít a svou touhu po ní tak nikdy neuspokojil. Jeho už tak velká chlouba se však neustále zvětšovala.

Bolestí trpící Priapos podle řecké báje takto za trest trpí dodnes. Právě proto se pro poruchy erekce zažil název priapismus.

Zdroj: theoi.com

Autor: Karolína Ondrušková


Související články