Dětská mumie: Rosalia Lombardo i po 100 letech vypadá jako spící holčička. Občas na návštěvníky rakve zamrká

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rosalia Lombardo
Zdroj: Profimedia

Palermo je páté největší italské město, které ročně navštíví desítky tisíc turistů z celého světa pro jeho památky a historické krásy. Mnoho dobrodruhů se sem ale vydává také proto, aby spatřili pověstnou dětskou mumii, která je zde uložena v katakombách. Tělo teprve dvouleté dívenky i po více než 100 letech stále vypadá, jako kdyby byla holčička naživu a pouze spala.

V roce 1920 sužovala Itálii takzvaná španělská chřipka. Tehdy dvouletá Rosalia Lombardo dostala zápal plic, kterému po několika dnech podlehla. Její rodiče se ale nikdy tak docela nedokázali smířit se smrtí dcerky.

Její otec Mario požádal chemika a dlouholetého přítele Alfreda Salafia, aby tělo nabalzamoval. Ačkoli to tehdy nebylo nic levného, dal všechno za to, aby jeho dcerka i nadále vypadala jako živá.

Zachovalý zevnějšek i orgány

Salafia nabalzamoval tělo svým speciálním balzámem. Díky tomu i dnes Rosalia vypadá jako dívenka, která jenom usnula. Má dokonalou jemnou a čistou pleť, krásné hebké vlasy.

Není to ale pouze její zevnějšek, který zůstal neporušený. Její tělesná schránka podle všeho ukrývá také veškeré orgány v původní podobě. Pod víčky holčičky jsou čisté modré duhovky, které ani po letech neztratily barvu.

Dětská mumie ročně přivábí tisíce turistů. V posledních letech se dokonce několikrát stala nejnavštěvovanějším exemplářem svého druhu. O bezpečí jejího hrobu v katakombách se starají vědci a hlídači.

Rosalia Lombardo

Zdroj: Profimedia

Zázračné mrkající dítě

Jednou za čas je Rosalia Lombrado údajně spatřena, jak na své návštěvníky mrká. Lidé dlouhé roky věřili tomu, že se jedná o jakýsi zázrak, že i desítky let po smrti dokáže dítě dát najevo, že jeho duše je stále na zemi.

Vědci ale přišli po letech s vysvětlením. Oči Rosalie totiž nejsou úplně zavřené a ve slunných dnech proniká do malých škvírek mezi víčky denní světlo. Díky tomu se pod určitým úhlem může návštěvníkům její rakve zdát, že dívka mrká.

Mnoho lidí se ale s tímto vysvětlením nesmířilo a i nadále tradují zvěsti o tom, že v katakombách v Palermu leží zázračná dětská mumie, která mrká na své návštěvníky a dává jim signály o tom, že je stále mezi nimi.

Speciální receptura

Jak je ale možné, že i po letech je právě Rosalia jedinou dětskou mumií, která se dochovala v této podobě? Proč ostatní mumie svým způsobem chátrají, zatímco ona je stále krásná a dokonalá?

Odpovědí je tajný recept, který tehdy chemik Alfredo Salafio namíchal. I když se po letech podařilo zjistit, jaké suroviny použil, jejich poměr a postupné míchání je stále záhadou i těm nejzkušenějším chemikům současné doby.

Za jeho práci dal podle svědků otec zemřelé dívenky doslova vše, co měl. Platil penězi i majetkem za to, aby jeho dcerka zůstala dlouhé roky jako živá. Nejspíš ani on tehdy neměl tušení, že i po sto letech to bude pro mnohé zázrakem.

Směs byla prý navíc dívce do těla později vpravena také injekcí, díky čemuž se zachovaly její orgány v původním stavu, tudíž se její tělíčko nezplošťuje a nemění tvar. Rosalia Lombardo je dodnes jednou z nejzajímavějších mumií na celém světě.

Zdroj: allthatsinteresting.com, amusingplanet.com, lifee.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články