Palečnice: Mučicí nástroj trestancům nekompromisně rozdrtil prsty na rukou i na nohou. Zadělal jim na obrovský problém

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Palecnice
Zdroj: Profimedia

Praskající články prstů nebo samotné klouby měl v minulosti na svědomí mučicí nástroj s názvem palečnice. Proč byla u inkvizitorů tak oblíbená a najdeme o ní zmínky i v české historii? To si přečtěte v následujícím článku.

Rodinné, občanské, stavební, trestní nebo správní, to jsou práva, která známe dnes a musíme se podle nich řídit. V minulosti ale existovalo ještě také právo útrpné neboli tortura či mučení, jenž už svým názvem vypovídá, že nešlo o nic příjemného.

Mučení jako součást výslechu

Ve středověku a raném novověku bylo útrpné právo považováno za legitimní způsob, jak z obviněného u světského či církevního soudu dostat přiznání. Dnes už je něco takového mezinárodními smlouvami v rámci OSN zakázáno.

Pro mučení se využívaly různé techniky a nástroje. Obecně však byly dva druhy tortury. Jedna měla lidem způsobit nenávratné poškození či zmrzačení a druhý způsob pouze působil silnou bolest.

Drcení palců nutilo k oběti k přiznání

Mezi poškozující mučicí nástroje patřila dobře známá palečnice. Jednalo se o jednoduchý lis složený ze tří utahovacích šroubů a dvou destiček, mezi které se vložily prsty. Postupným utahováním šroubů došlo k jejich drcení.

Existovaly také palečnice opatřené rýhováním nebo hroty, které násobily už tak velmi silnou bolest. Mírnější formou bylo drcení článku prstu, horší bylo drcení kloubu.

Palecnice

Zdroj: Profimedia

Nejen prsty na rukou, ale také na nohou byly nekompromisně drceny palečnicí. Pokud lidé přišli tímto způsobem o palce na nohou, znemožnilo jim to útěk, jelikož palec u nohy je důležitým pomocníkem při udržování rovnováhy.

Odkud nástroj přišel, není přesně známo

Původ tohoto mučicího nástroje není zřejmý. Historici se domnívají, že do Evropy se palečnice dostala z ruské armády, kde byla používána pro neposlušné vojáky. Evropští kováři pak model okopírovali. První zmínka o jejím použití sahá ke konci šestnáctého století.

Tehdy byla ve Skotsku palečnicí mučena jistá Allison Balfour obviněná z čarodějnictví. Bolest rozdrcených palců ji měla donutit k přiznání, že je spřáhnutá s ďáblem.

Ostatně čarodějnické procesy jsou známé také z českého území. V oblasti Jesenicka a Velkých Losin v druhé polovině sedmnáctého století se objevovaly čarodějnice, které byly mučeny a upalovány.

I v české historii byla palečnice hojně využívána

Celé to začalo v podstatě nevinným nařknutím chudé selky, která se snažila po poradě s babkou kořenářkou vyléčit svou nemocnou krávu proměněnou hostií. Ačkoliv původním trestem mělo být pokání, nakonec byla obviněna z čarodějnictví a začalo období perzekuce žen v této oblasti.

Palecnice

Zdroj: Profimedia

Jako jeden z běžných mučicích prostředků se používala právě palečnice. V rámci čarodějnických procesů tehdy zemřelo více než sto osob.

Hlavní motivací pro perzekuci byl u inkvizitorů především zisk majetku. Na toto období české historie upozornil svým románem Kladivo na čarodějnice spisovatel Václav Kaplický a později také stejnojmenný film Otakara Vávry.

Dnes už je palečnice k vidění jen v muzeích

Rozhodně však nebyly palečnicí mučeny jen ženy podezřelé z čarodějnictví. Z období baroka je znám případ, kdy byla útrpnému právu palečnicí podrobena malířka Artemisia, aby se zjistilo, zda ji o panenství připravil násilím malíř Agostino Tassi.

Nepotvrzené příběhy hovoří o tom, že byla palečnice používána také k přiškrcení jazyka nebo drcení genitálií či ňader. Těžko si lze takovou bolest jen představit. Dnes už naštěstí palečnici známe pouze jako středověký mučicí nástroj z muzea.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, dotyk.cz, cs.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články