Padělky, plagiáty nebo akcie. S tím vším jsou spojeny velké světové podvody

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Podvody sveta
Podvody sveta

Podvody mohou být na nejrůznější způsoby, lochneská příšera zvaná Nessie, pád UFO v Rosewellu, Josef Jelínek a prodej hradu Karlštejn, sňatkový podvodník Paata Senta, Charles Ponzi a jeho pyramida. Jak je vidět v dějinách jsme se nechali napálit hned několikrát. Dneska se však zaměříme na tři muže, elitu, která dokázala dosud nevídané, každý ve svém oboru, si přišel na pořádný balík. Dokonce zaujali natolik, že jejich životní příběhy byly zfilmovány.

Henricus Antonius van Meegeren

Neuvěřitelně talentovaný malíř se neproslavil jako většina ostatních svou vlastní prací, ale byl geniálním plagiátorem. Když zjistil, že jeho díla se neprodávají a nedokáže se jen díky své práci proslavit. Rozhodl se dublovat práci známějších mistrů.

Bundesarchiv, Bild 102-13805 / CC-BY-SA 3.0

Pět let studoval každý detail, naučil se techniku starých umělců, napodoboval jednotlivé tahy, používal stará plátna, techniky na míchání barev. Byl tak dobrý, že i když byli soudobí znalci upozornění na to, že jde o padělky, zarputile tvrdili, že to tak není a mysleli si, že jde o pravá díla.

Podařilo se mu tak pomstít lidem, kteří z pozice znalců odmítli jeho původní díla. Jedno ze svých padělaných děl však prodal Göringovi. Tento plagiát, se stal nejdražším padělaným dílem, který si někdo koupil.

Nicméně po válce byl Henricus zatčen a obviněn z kolaborantství. Nakonec musel dokázat, že nerozprodával holandské kulturní dědictví, ale jen padělky. To se mu podařilo, když obraz znovu nakreslil. Navíc dokázal říci, co za malbu bylo pod tou, která nyní původní překrývala, což nemohl vědět nikdo jiný, než ten, kdo obraz přemaloval. Je považován za největšího padělatele obrazů všech dob a zachycuje ho francouzský dokument Vermeerův padělatel.

Frank W. Abagnale

Zdroj: Stmuhistorymedia.org

„Dvě myšky spadnou do kbelíku plného smetany, první myška se rychle vzdá a utopí se, ta druhá myš se nevzdávala a bojovala tak urputně, až utloukla smetanu na máslo a dostala se ven“ že odněkud tohle moudro znáte? To byste měli, řekl ho Frankův otec ve filmu Chyť mě, když to dokážeš. A jakoby tím předznamenal jeho budoucnost.

Frank se nikdy nevzdal a vždy si dokázal poradit. V šestnácti letech odešel z domu, a díky padělání se o sebe dokázal velice dobře postarat. Padělal směnky, doklady, prostě vše, co bylo potřeba. Chlapec, co nedostudoval ani střední školu, se stal pilotem dopravního letadla, právníkem i lékařem. Všechna tato lukrativní zaměstnání během svého života stihl.

Díky svým schopnostem dokonce tato povolání i nějakou dobu vykonával. Co víc, dokázal po týdnu učení složit právnické zkoušky, na které se jiní připravují roky. Poté, co si odseděl svůj trest, přijal nabídku FBI a své neuvěřitelné padělatelské schopnosti dal do služeb zákona.

John Belforg alias vlk z Wall Street

Zdroj: Grupobcc.com

„Prodej mi tohle pero. Ehm… je to… je úžasné. Pro profesionály… Můžete s ním zaznamenat své myšlenky. Každý ho chce…. OK, MŮŽEŠ PRO MĚ NĚCO UDĚLAT? DÁŠ MI AUTOGRAM?… Nemám pero…. Přesně! Nabídka a poptávka.“

Dnes již legendární hláška z filmu Vlk z Wall Street, který zaznamenává příběh burzovního makléře, dokonalého řečníka a manipulátora, který připravil své klienty o stovky milionů dolarů. Největší obchodník světa. A tajemství jeho úspěchu? Jeho makléři prodávali bezcenné akcie.

Tyto akcie vlastnil Belford, pořídil je z toho důvodu, aby je mohl prodávat a jejich cena rostla. Ve chvíli, kdy byl zisk výhodný, firma je prodala, jejich hodnota prudce klesla a investorům nezbylo nic. Často pro něj pracovali mladí, chudí makléři s touhou po penězích. Ty vybíral cíleně, věděl, že s nimi bude moct dobře pracovat, a když je dostatečně motivuje, budou neúprosní. Jeho život byla nikdy nekončící párty, během které ničil život sobě i ostatním. Krach manželství a drogová závislost byl jedním z mnoha pohledů na jeho život.

Autor: Lucie Konečná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články