Ouija: Deska na vyvolávání duchů budí dodnes hrůzu. Známe její historii

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ouija
Zdroj: Profimedia

Skoro každý z nás si v dětství alespoň jednou zkusil, jaké to je vyvolávat duchy. Možná se nikdy nic závažného nestalo, spiritistické aktivity ale umí být také pěkně nebezpečné, obzvlášť pokud použijete speciální desku s názvem Ouija.

Ouija je spiritistická tabulka, která má sloužit ke komunikaci s duchy. Deska na sobě má číslice od nuly do devíti, písmena abecedy a také hesla ano, ne a sbohem.

Speciální deska pro komunikaci s mrtvými

Planžeta ve tvaru slzy je místo, kam lidé položí své ruce, postupně sledují její pohyb mezi písmeny a snaží se rozluštit, co se jim bytosti ze záhrobí snaží říct.

Počátky vzniku této aktivity se datují do období občanské války v USA v devatenáctém století. V té době přišlo mnoho lidí o své blízké, a navíc došlo k rozmachu spiritualismu.

Za průkopnice v této oblasti bývají považovány sestry Kate a Maggie Foxovy z New Yorku, které údajně slyšely podivné klepání ve svém domě. Nikdo nedokázal rozpoznat, odkud pochází, a když se sestry přesunuly do jiného domu, klepání se objevilo i tam.

Popularita rostla v průběhu válek

Díky tomu se z nich staly celebrity tehdejší doby a vzniklo náboženské hnutí, jehož hlavní náplní byla komunikace s mrtvými.

Příznivce si hnutí našlo po celém světě, a to navzdory kritice ze strany křesťanů, kteří ho označovali za čarodějnictví.

V průběhu let se objevovaly další metody, jak s mrtvými mluvit, nicméně klesala důvěra ve vyvolávání duchů jako takové.

Hlavní role v hororu z ní udělala nástroj ďábla

Větší popularity se deska Ouija znovu dočkala až v období první světové války, a to zejména na univerzitních kampusech, kde byla považována za oblíbenou společenskou hru. Postupem let dokonce v prodejích předčila i samotné monopoly.

Jejímu vlivu však bylo přisuzováno několik vražd a zlověstnou pověst desky ještě více prohloubil román Vymítač ďábla a jeho následná filmová adaptace, ve které si malé dítě posedlé démonem s Ouija deskou hraje. Od té doby je spojována se satanismem.

Zdroj: ancient-origins.net
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články