Opičí muž Ellie: Šikanovaný, nenáviděný, milovaný i obdivovaný. Tady se neubráníte slzám

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Opici muz
Zdroj: Shutterstock

Rodina mu dala jméno Ellie. Od lidí ve svém okolí si ale vysloužil několik nelichotivých přezdívek. Jednou z nich je i Opičí muž. Někteří mu tak říkají, protože se mu chtějí vysmát. Jiní to nemyslí zle, oslovují ho tak zkrátka proto, že se zvířeti podle nich podobá. Mladík pocházející z africké Rwandy je skutečným zázrakem přírody.

Ellieho matka dlouho nemohla mít děti. Se svým mužem se podle vyprávění modlili, aby se jim nějaké narodilo. „Přáli jsme si, aby nám Bůh dal dítě. I kdyby mělo být fyzicky postižené, postarali bychom se o něj,“ říká žena, která nakonec skutečně otěhotněla.

Už když se Ellie narodil, bylo jasné, že bude jiný. Trpí totiž nemocí zvanou mikrocefalie. Kromě toho, že má zakrnělý mozek, který mu umožňuje pouze část běžných lidských funkcí, se problém podepsal i na jeho vzhledu.

Neschopný studia

Ellie se narodil s hlavou, která je vůči jeho tělu mnohonásobně menší. Jeho obličej je však stejně velký jako obličej jiných lidí. Oči, nos i ústa tak na jeho hlavě působí komicky, pro někoho až děsivě, a dodávají chlapci opičí vzhled.

V brzkém věku se ukázalo, že i když se Ellie zvládá oblékat a dokáže několikaslabičnými slovy komunikovat s ostatními, jeho zakrnělý mozek mu neumožňuje vzdělávání.

Rodina se tak musela smířit s tím, že jejich chlapec bude navždy jenom běhat kolem a snažit se co nejvíce distancovat od ostatních. Aniž by si našel zaměstnání, aniž by někdy mohl mít rodinu.

Jeho matka podle svých slov jen doufá, že se s jeho nemocí nebude pojit mnoho problémů. Podle lékařů ho totiž příliš dlouhý život nečeká. Už dnes má ale za sebou více let, než mu předpovídali.

Před lidmi se schovává

Ellie je jiný. Proto se stal obětí šikany podobně starých dětí, které se mu posmívají a útočí na něho. Ze slov si Ellie nic nedělá, jeho mozek je vyvinutý jen natolik, aby dokázal přežít, příliš tedy nerozumí pocitům.

Pokud na něho ale někdo hází kamení a bije ho, chápe, že jde o nebezpečí, před kterým je třeba uniknout. Proto se naučil bát se lidí a ukrývá se před ostatními.

Některé děti ho obdivují a chtějí si s ním hrát. Běhají za ním a myslí si, že je to legrace. Ellie ale podle všeho utíká proto, aby se zachránil, ne proto, aby si s nimi hrál na honěnou.

Jedinými lidmi, kterých se nebojí, jsou jeho rodiče a několik vrstevníků, u kterých vždy najde potravu a bezpečí. Na noc se Ellie obvykle vrací domů, den ale tráví především v džungli.

Tam ho láká nejen pocit bezpečí, ale i pudy, které jsou podle vědců spojeny s tím, že má Ellie skutečně spíše opičí mozek než lidský. Rodina se snaží dát svému synovi všechno a matka prý rozhodně nelituje, že se jí takový chlapec narodil.

„Modlila jsem se za něj celé ty roky. I když je jiný a trochu zvláštní, my doufáme, že je někde tam uvnitř šťastný. Říci nám to sice nedokáže, poznáme ale, když se na nás usmívá,“ říká.

Autor: Šárka Cvrkalová
Zdroj: Facebook


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články