Obr z Cerne Abbas: Nepochází z pravěku ani ze 17. století. Křídová postava je nejspíš z anglosaských dob

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Obr z Cerne Abbas
Zdroj: Profimedia

Říká se mu Obr z Cerne Abbas. 55 metrů velká křídová postava nacházející se na kopci v hrabství Dorset v Anglii přináší historikům celou řadu otázek. Kdo ji vytvořil? Proč, za jakým účelem? A kdy? Na poslední otázku už znají výzkumníci odpověď.

Velká nahá mužská postava připomínající obra drží v ruce kyj a na první pohled působí, jako kdyby ji kreslilo dítě. Ono ale nejspíš nebylo snadné něco tak obrovského do kopce vyrýt.

Vědci se dlouhé roky hádali o tom, kdy Obr vznikl. Někteří tvrdili, že zhruba v 17. století, což je období, ze kterého pochází první zmínka o něm. Jiní zase předpokládali, že mohl být Obr výtvorem pravěkým. Ukázalo se ale, že je pravda zcela jiná.

12 měsíců složitých výzkumů

Aby bylo možné zjistit, jaká je pravda, bylo třeba prozkoumat hlínu v celé oblasti, kde byl obr zakreslen. A to bylo prací pro několik odborníků z mnoha zemí na celý rok.

Po dlouhých dvanácti měsících bylo konečně jasno. Obr nepochází ani ze 17. století, ale jeho historie nesahá ani do pravěku. Především vzorky z půdy v okolí loktů prozradily pravdu.

„Věděl jsem, že není pravěký. Osobně jsem tipoval spíše to 17. století. Ale ukázalo se, že obr pochází zhruba z období 700 až 1000 let našeho letopočtu,“ prohlásil vedoucí archeolog Martin Papworth.

Obr z Cerne Abbas

Zdroj: Profimedia

Výzkumník dodal, že zhruba v té době byl na místě, kde se obr nachází, vystavěno také opatství Cerne. To by podle všeho mohlo znamenat, že spolu obě věci nějak souvisejí.

„Čekají nás ještě dlouhé roky výzkumů. Prozatím jsme odpověděli pouze na první otázku. Víme sice, kdy zhruba Obr vznikl, ale kdo tu takové dílo zanechal a proč? To je otázkou, na kterou budeme muset najít odpověď,“ řekl Papworth.

Náboženský symbol?

Některé teorie hovoří o tom, že byl obr vytesán, aby pomáhal ženám, které nemohly otěhotnět. V minulosti se prý totiž pod kopcem právě ty scházely a předávaly si rady o bylinkách a způsobech, jak počít.

To jsou ale podle vědců spíše legendy, které nemají se skutečností nic společného. Obr mohl být vytvořen například jako strážce opatství.

Jiní si myslí přesný opak. Totiž že byl Obr připraven opatství zničit, kdyby v něm došlo k nějakým nekalostem, kterými by se kdokoli provinil proti Bohu. Jenže která verze je ta pravá?

Obr z Cerne Abbas není jedinou postavou v křídovém podloží, která se v Británii nachází. Je ale největší a odborníci na něm mohou provést nejvíce výzkumů. Už teď jim hodně pomohl objasnit původ i těch ostatních.

Podle odhadů bude trvat roky, než přijdou vědci a archeologové s nějakými dalšími podloženými informacemi. Do té doby bude mít Obr z Cerne Abbas mnoho významů, které nikdo nedokáže potvrdit, ani vyvrátit.

Zdroj: allthatsinteresting.com, news.artnet.com, nationalpost.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články