Nestárnoucí Stallone. Jak se z outsidera stal svalnatý Rocky a jakou roli v tom hrál jeho pes

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Rocky
Rocky

Slavný filmový boxer Rocky v podání Sylvestera Stallonea se zrodil před čtyřiačtyřiceti lety. Legendární série o Rockym Balboovi se stala kultem. Nebýt však jeho psa, ani by nemusela vzniknout.

Ve své podstatě se jedná o typickou cestu z nuly na vrchol, kdy se z kluka z chudé rodiny a s velkými sny stal uznávaný hollywoodský herec. A to i přesto, nebo právě proto, že má ochrnutou spodní část levé tváře.

Raubíř, co dělal klukoviny

Ony sny spočívaly ve psaní příběhů a touze vydat se na hereckou dráhu. Na dospívajícího chlapce, který střídal jednu školu za druhou a musel se adaptovat na kočování mezi oběma rodiči po jejich rozvodu, to ale z počátku bylo moc.

Vyrostl z něj raubíř, co rád dělal klukoviny, ve školní lavici nedával pozor a patřil mezi outsidery.

Zlom nastal až po přeřazení do speciální školy, kde rozvinul své sportovní, literární i umělecké nadání. Jeho svalnaté tělo mu ale bylo v posledním odvětví spíše na škodu, málokdo ho na konkurzech do divadla či filmů bral vážně.

Nouze ho donutila hrát ve filmu pro dospělé

Finanční situace ho pak dostala do úzkých natolik, že přijal roli ve filmu pro dospělé a vzal kdejakou brigádu. I tak svůj sen nehodlal zahodit a dál si psal scénáře a divadelní hry.

K jednomu filmovému scénáři ho inspiroval slavný zápas mezi boxery Muhammadem Alim a Chuckem Wepnerem. V roce 1976 se tak zrodil Rocky, v němž si Stallone prosadil hlavní roli.

Tvrdil, že by si v životě neodpustil, kdyby se film stal hitem s jiným hercem v hlavní roli. A tak čekal půl roku na nabídku.

Svého psa prodal náhodnému muži. Pak ho pod jednou podmínkou dostal zpět

Mezitím už nezvládal platit nájem ani účty. Uchýlil se tedy k zoufalému kroku – rozhodl se prodat svého psa Butkuse. Tomu bylo toho času hrozné horko a Stallone neměl peníze na jeho jídlo. Za šedesát dolarů ho tak prodal náhodnému muži.

Hned, jak obdržel peníze z filmu, se rozhodl onoho člověka vyhledat a získat Butkuse zpět. Muž se ale cukal. Nakonec kývl na vrácení psa Stalloneovi, pokud se bude moci v Rockym mihnout. Herec svolil a obsadil ho do jedné z prvních scén.

Deset nominací na Oscara

Nízkonákladový film, v němž si zahráli i hercovi blízcí a známí, se stal trhákem. Získal neuvěřitelných deset nominací na Oscara. Pro informaci, na tolik nominací dosáhl třeba Charlie Chaplin. Rocky proměnil tři z nich a ze Stallonea se stala hvězda, která toho měla ještě hodně před sebou.

Filmů o boxerovi vzniklo celkem šest. Osm, počítáme-li i filmy Creed z roku 2015 a dva roky staré pokračování Creed II.

V tomto roce bude uveden i dokument, který bude určen všem fanouškům Rockyho a divákům, kteří by si okolnosti vzniku této klasiky rádi osvěžili.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články