Za maskou Fantomase se skrýval člověk, kterému byl otcem i milencem starší muž

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Fantomas
Fantomas

Francouzskou metropolí se pohybuje muž s šedozelenou tvář. Nemá vousy, vlasy, obočí a vlastně ani uši. Postava Fantomase ze šedesátých let dvacátého století se stala legendou. Čí osud se ale skrýval za jeho maskou?

V komediálních filmech s prvky science fiction o Fantomasovi zářil Jean Marais. Herec a umělec, jenž se prosadil kromě rolí Fantomase i neméně slavnými snímky Hrbáč, Hrabě Monte Christo a Železná maska.

Marais měl pověst šarmantního a charismatického muže se složitým dětstvím, kterému ženy padaly k nohám.

Matka ho citově vydírala a oblékala do dívčích šatů

Jeho osudovou ženou ale navždy zůstala jeho matka. Pohledná, avšak psychicky nemocná Francouzka, která trpěla kleptomanií, svého syna citově vydírala a dávala mu jasně najevo, že si přála holčičku.

Oblékala ho do dívčích šatů a chovala se k němu jako tyranka. Ve společnosti platila za výrazně nalíčenou provokativní ženštinu, která nemá problém nechat malého syna doma několik dní samotného nebo v ložnici střídat muže.

Otce nepoznal. Údajně se s ním setkal již jako dospělý muž, když mu neznámý člověk poslal dopis s tím, že je jeho otcem. O tomto setkání se rozepsal ve svých pamětech.

Rád si střílel z učitelů

Dospívání neměl o nic klidnější. Marais byl raubíř, který si ze svých učitelů rád střílel. Škola mu přeci ale jen něco dala, a to lásku k divadlu a filmu.

Talent měl a obličej také. K tomu si přičtěte romantickou povahu a zálibu v poezii. Bylo jen otázkou času, kdy se Marais stane idolem žen a dívek.

On ale netoužil po náruči žádné z žen. Na začátku třicátých let minulého století se seznámil s režisérem a básníkem Jeanem Cocteauem.

Vznikl mezi nimi pracovní, přátelský, ale i intimní vztah. Cocteau obsadil Maraise například do filmu Kráska a zvíře a Rytířů kulatého stolu.

Žili spolu přes dvacet pět let

Jejich láska byla veřejným tajemstvím. Cocteau byl o několik let starší než představitel Fantomase, a tak mu byl nejen milencem, ale také v něm viděl otcovský vzor.

S jeho požehnáním se dokonce oženil se svou hereckou kolegyní Milou Parélyovou. Jejich manželský svazek ale celkem pochopitelně vydržel jen dva roky.

Marais s Cocteauem spolu žili přes pětadvacet let. Po smrti svého partnera se Marais postupně stáhl do ústraní a věnoval umění ve svém domě blízko města Cannes.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články