Comic Sans je jedním z fontů, které známe dnes už prakticky z každého počítačového programu používaného k psaní. A také jedním z nejpoužívanějších. Tohle legendární písmo má za sebou už dlouhou historii, která se táhne od roku 1995. Za jejím stvořením stojí americký designér a bývalý zaměstnanec společnosti Microsoft Vincent Connare.
Tento úspěšný designér, jemuž můžeme vděčit nejenom za Comic Sans, ale také za Trebuchet MS nebo Webdings, promluvil o svém výtvoru, který je taktéž někdy prohlašován veřejností za nejnenáviděnější font, v roce 2014 na výroční konferenci s názvem Boring Conference (Nudná konference).
Písmo má své zastánce i zaryté nepřátele
Co o tomto svém fontu, na který je i přes veškerou snahu jeho zarytých nepřátel patřičně hrdý, prozradil, zveřejnil The Guardian.
Předtím, než písmo Comic Sans vůbec vzniklo, mnoho lidí vlastně ani nerozeznávalo typy fontů, kterými se v počítačích psalo. Ale Comic Sans pozná každý, kdo se v těchto tématech alespoň trochu vyzná.
O to větší je nápor protistrany. Dodnes například existuje webová stránka „zakažte Comic Sans“, kde je například možné si zakoupit různé oblečení propagující zrušení tohoto fontu.
Vznik legendárního fontu
„Každý typ písma je odpovědí na nějakou otázku,“ promluvil Connare otevřeně o důvodu, proč vlastně Comic Sans vznikl.
„Vlastně všechno, co jsem kdy vytvořil, bylo řešením problému někoho jiného.“ Onen problém, který mělo toto písmo vyřešit, bylo krátce používané rozhraní Windows, jež neslo název Microsoft Bob.
Součástí tohoto rozhraní byl obrázek kresleného psa, který k uživatelům počítače promlouval pomocí bublin, vlastně jako v komiksu. Slova v těchto bublinách byla původně psaná v klasickém Times New Roman.
To se ale Connarovi, tehdejšímu zaměstnanci společnosti Microsoft, nelíbilo. Nemohl se zbavit pocitu, že k charakteru, který vypadá jako z komiksu, by měl patřit i text, jenž připomíná komiksové písmo.
Softwarový balíček měl ale brzy začít být používán, a proto bylo potřeba jednat rychle. Písmo Connore vytvořil během neuvěřitelných tří dní. Věděl totiž přesně, jaká je jeho představa a co chce.
Brzy se Comic Sans stal jedním z fontů hlavní nabídky Windows 95 a mnozí uživatelé si ho oblíbili.
Zrovna pozvání na „nudnou“ konferenci tak designéra prý příliš nevykolejilo. „Myslím, že je to skvělá zábava,“ prohlásil. „Ti lidé tady mají rádi věci, co jsou vtipné, ale zároveň i trochu bláznivé.“ A to Comic Sans určitě splňuje.
Zdroje: Fontacular, The Guardian, Ban Comic Sans
Autor: Denisa Weisová