Nejšpinavější papež v historii: Pořádal orgie se svým synem a další zvěrstva, z nichž zamrazí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Alexandr papez
Alexandr papez

Španěl Rodrigo Borgia se stal hlavou katolické církve a vysloužil si pověst toho nejšpinavějšího a nejprohnanějšího papeže na celém světě. Jako papež Alexandr VI. udělal pro svůj úspěch cokoli.

Když byl jeho strýc Alfonso de Borgia jmenován papežem, nechvalná sláva rodiny Borgiů vzrostla. Už ten totiž uplácel a užíval si, což se k jeho pozici vůbec nehodilo.

Později udělal z Rodriga kardinála, čímž začala jeho cesta za slávou. Stejně jako ostatní vysoce postavení muži si i Rodrigo užíval, on se ale netajil tím, že má plno nemanželských dětí s prostitutkami.

Bohatství pro sebe a pro blízké

Díky úplatkům si získal přízeň všech významných lidí a v jednašedesáti letech se stal papežem. Přitom si užíval života s prostitutkami, okrádal církev pro svůj prospěch, ale i prospěch své rodiny, a dělal spoustu dalších věcí, které se k jeho postavení nehodily.

Noc hromadných orgií

Ve funkci papeže přijal jméno Alexandr VI. Do kardinálského sboru jmenoval převážně své příbuzné, včetně svých synů. Jeden z nich se později stal i členem nikdy nepotvrzené aféry, která v lidech vyvolala nechuť k tomuto již tak nechvalně známému papeži.

30. října roku 1501 uspořádal papež se svým synem Cesarem v oficiálním papežském sídle takzvanou Kaštanovou hostinu. Podle všeho se jednalo o noc, při které si oba muži užívali s více než padesáti prostitutkami, dokonce se předháněli v tom, kdo uspokojí více žen.

Později bylo zpochybněno, že je tento příběh pravdivý, nicméně záznamy z kronik té doby hovoří poměrně jasně. Podobných večerů se dokonce mělo konat více, ale žádný nepřekonal tento.

Zabil ho jeho vlastní syn, nebo to byla mrtvice?

Necelé dva roky po tomto banketu papež Alexandr VI. zemřel. Oficiálně se jednalo pravděpodobně o mrtvici, existuje ale teorie, která říká, že ho omylem zabil jeho syn.

Smrt Alexandra přišla několik dní poté, co večeřel s kardinálem Adrianem Castellesim. S tím měl údajně spory, které měli na večeři urovnat. Jenže pár dní nato se Alexandrovo tělo nepřirozeně nafouklo, změnilo barvu a muž zemřel.

Mnozí tvrdí, že měl tehdy na oné večeři jeho syn dát do kardinálova jídla jed. Pravděpodobně si však spletl talíře, a omylem tak otrávil vlastního otce. Historikové se však přiklánějí k verzi, že zemřel na mrtvici.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články