Nejmenší žena světa vypadá jako panenka. Stala se úspěšnou herečkou

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Jyoti Kisange Amge
Zdroj: Profimedia

Je sice nejmenší žijící ženou na světě, ale je to jedna z největších osobností světa Guinnessových rekordů. Mladá Indka Jyoti Kisange Amge již od dětství toužila stát se herečkou. Její malý vzrůst ji v životě velmi limituje, sny si však plní a v hereckém světě boduje.

Dnes sedmadvacetiletá nadějná herečka a indická politická agitátorka je ve své zemi oslavována jako bohyně. Nejmenší žena planety, Jyoti Amge, váží pouhých 5,5 kilogramů a měří 62,8 centimetrů.

Sny si vzít nenechala

Od narození trpí poruchou zvanou achondroplázie. Jedná se o poruchu růstu kostí, která způsobuje disproporcionální nanismus neboli malý vzrůst. Kvůli tomu je odkázána na pomoc ostatních. I přes svůj hendikep si však dokázala splnit svůj sen a stala se herečkou.

Její čtyři sourozenci jsou normálního vzrůstu

Jyoti se narodila 16. prosince 1993 v Nágpuru ve střední Indii jako nejmladší z pěti dětí. Když se narodila, vážila něco přes kilogram a lékaři si mysleli, že bude žít jen pár hodin. Navzdory všemu se však Jyoti vyvíjela jako normální miminko, a dokud nebyla batole, nic nenasvědčovalo tomu, že něco není v pořádku.

Školní lavice na míru

Když rodiče zjistili diagnózu, byli odhodláni zajistit Jyoti normální život a podpořit její sny stát se filmovou hvězdou. Školu proto Jyoti navštěvovala s normálními dětmi, její stůl a židle však musely být přizpůsobeny její velikosti.

V patnácti letech nejmenší žijící teenagerkou

Na počátku roku 2009 se Jyoti poprvé dostala do povědomí širší světové veřejnosti. Objevila se v japonském televizním pořadu a poté v anglickém dokumentu Body Shock: Two Foot Tall Teen. Tehdy jí bylo patnáct let, měřila 61,95 centimetrů a měla pouze o čtyři kila více, než když se narodila. Stala se nejmenší žijící teenagerkou.

Již tehdy bylo všem jasné, že ačkoli je Jyoti malého vzrůstu, je velmi temperamentní, optimistická a cílevědomá. Na konci stejného roku si zahrála ve videoklipu populárního indického zpěváka. Sen o slávě se Jyoti pomalu začal plnit.

Jyoti Kisange Amge

Zdroj: Profimedia

Malá rekordmanka

Ve skutečnosti byl její úspěšný příběh teprve na začátku. 16. prosince 2011 jí bylo 18 let. A získala titul v Guinnessově knize rekordů jako nejmenší žijící žena na světě. Stejně jako všem rekordmanům mimořádné velikosti byla její výška změřena v různých denních dobách a poté byl vypočten průměr – 62,8 centimetrů. Jyoti tak od svých patnácti let vyrostla pouze o 0,85 centimetrů a je jasné, že již růst nebude.

Uznání od Guinnessova světa rekordů sehrálo velkou roli ve zmírnění všech pochybností, které o sobě Jyoti měla. „Získání titulu mi pomohlo cítit se lépe,“ řekla Jyoti v rozhovoru pro Guinness World Records. „Cítím se populární, zvláštní a důležitá. Je úžasné oslavit své 18. narozeniny novým světovým rekordem, je to ten nejlepší dárek.“ Díky titulu mohla Jyoti, která miluje cestování, navštívit spoustu zemí.

Být malý dospělý má spoustu nevýhod

Jyoti zbožňuje módu a líčení, jen je to pro ni poněkud složitější než pro jiné dívky a ženy. Jediné oblečení, které by jí velikostně sedělo, je pro tříměsíční miminka. Musí si proto vše nechávat vyrábět a šít na míru. Oblečení, šperky, ale třeba i talíře, příbory a nábytek musí být pro ni speciálně vyrobeny a uzpůsobeny.

Venku ji musí nosit

Její malá velikost jí také brání dělat většinu věcí sama, protože je to pro ni moc těžké. Přiznala, že nemůže sama chodit ven ze strachu, aby ji lidé neušlapali. „Jsem tak malá, že mě lidé ani nevidí,“ řekla v rozhovoru pro Guinness World Records.

„Nemohu nikam jít z vlastní vůle. Nemůžu otočit kohoutkem, nemůžu otevřít dveře, nemůžu jít na záchod, pokud mě někdo nevezme, a kdykoli jdu ven, musí mě nést.“ Poté, co si zlomila obě nohy, nemůže sama chodit déle než deset minut, jinak má strašné bolesti.

Těžké to má i v navazování vztahů. „Pokud najdu někoho atraktivního, můžeme být pouze přáteli, nic jiného není možné, protože jsem příliš malá. Naše životy jsou prostě odlišné,“ přiznává smutně Jyoti.

Úspěšnou herečkou i za mořem

Její sen stát se herečkou se splnil, zahrála si již v několika bollywoodských filmech. A možná se splní i ten další, ráda by prorazila i v Hollywoodu. Našlápnuto k tomu již má. V roce 2014 si jí všimli i američtí filmaři a obsadili ji do čtvrté řady oblíbeného amerického seriálu American Horror Story.

„Nejlepší na mé výšce je to, že jsem se stala extrémně slavnou po celém světě. Všude, kam jdu, se mi dostává velké pozornosti,“ raduje se Jyoti, která sklízí jeden úspěch za druhým.

Zdroj: guinnessworldrecords.com, indianexpress.com, thesun.co.uk
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články