Mučení hudbou: Písně, které byly užívány k mučení vězňů, vás překvapí. Dostaly se mezi ně i známé hity

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Muceni hudbou
Zdroj: Profimedia

S hudbou má většina z nás spojený spíše příjemný zážitek, ale představte si, že posloucháte dokola jednu a tu samou písničku, kterou k smrti nenávidíte. Ano, i takhle může vypadat mučení.

Pod pojmem mučení si většina z nás představí používání různých nástrojů a pomůcek, které způsobují především fyzickou bolest. Někdy je ale mnohem horším způsobem než fyzické trestání psychická tyranie, jež může člověka přivést k šílenství.

Účinná moderní technika mučení

Dnes se zvukovému týrání říká pasivní mučení a je všeobecně známo, že například vězně v přísně střeženém Guantánamu tímto způsobem chtěli při výsleších rozhodit. Mučení hudbou ale podle odborníků není nic nového.

Už v Bibli a jejím Starém zákoně je zmínka o tom, že Jozue přikázal svým trumpetistům, aby hráli tak, ať se zboří zdi Jericha. Při křížových výpravách využívali hudbu k zastrašení a mučení obě strany konfliktu. Za druhé světové války pak vězni v Osvětimi byli nuceni v pozoru zpívat antisemitské písničky.

Účinky jsou podloženy také výzkumy

V moderní historii s hudbou jako prostředkem k mučení přišla ruská KGB, od které ji převzaly také kanadské tajné služby a poté americká CIA. Ta si dokonce od padesátých let nechala připravit několik výzkumů zabývající se smyslovou deprivací.

Jaké jsou nejčastější písničky, kterými bývají vězni mučeni? Obecně se jedná o heavy metal, rap nebo country. Záleží ale také na tom, jak na píseň reaguje vězeň, a proto bývá repertoár obměněn.

Heavy metal i obyčejné country

Jednou z písní, kterou mučili v již zmíněném Guantánamu je údajně píseň Bruce Springsteena Born in the U.S.A. Možná to může působit až paradoxně, jelikož v textu se zpívá o pracujícím muži, který si stěžuje na to, jak s ním jeho zem zachází.

Nedostatek spánku a tím i totální deprivaci ve vězení zajišťuje píseň skupiny Drowning Pool s názvem Bodies. Heavy metalová skladba v dostatečné hlasitosti a neustále se opakující smyčce umí pěkně pochroumat duši.

Naprosto z jiného soudku je pak píseň nám známá pod názvem Škoda lásky, v Německu pak jako Rosamunde nebo také „pivní polka“.

Tato píseň totiž vítala vězně v koncentračním táboře v Osvětimi pokaždé, když se vraceli z celodenního pochodu nebo jiné těžké práce. Pozitivně laděná píseň se táborem neúprosně nesla.

Teroristům pouštějí i pop nebo romantiku

Úplně z jiného soudku jsou pak popové písně známé americké zpěvačky Christiny Aguilery. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o ničím nepohoršující hudbu, pro islámské vězně, převážně teroristy, kteří byli drženi v Guantánamu, je zpěvaččin projev například v písni Dirrty příliš ofenzivní.

I písně původně sepsané pro děti mohou v dlouho se opakující smyčce způsobit trauma. Jednou takovou byla úvodní melodie ze seriálu Sezame, otevři se, kterou zpívá růžový dinosaurus.

Píseň od irského boybandu Westlife s názvem My Love údajně CIA použila na jednoho z teroristů, kterého zatkla pouhé dva týdny poté, co se oženil, a svou ženu už pak nikdy neviděl. Těžko říct, co s ním tato romantická skladba ve vysoké hlasitosti a neustálém opakování způsobovala.

Umělci nemají na využití svých písní jednotný názor

Ani rapový mág, jakým je Eminem, nezůstal tomuto nepříliš populárnímu playlistu ušetřen. Jeho skladba Slim Shady hrála při mučení Binyama Mohameda celé dny neustále dokola a byla údajně doplněna také fyzickým týráním. Sám vězeň se ale nechal slyšet, že právě hudba byla horší než fyzická bolest.

Na mučicím playlistu se objevily také známé hity kapel, jako jsou Queen, Rise Against the Machine, Metallica nebo Bee Gees. A co na to říkají samotní umělci?

Některé z nich to potěšilo a berou to tak, že jejich tvorba pomáhá v boji s terorismem, a jsou tak v podstatě součástí armády, jiní jsou zase velmi zklamaní a učinili kroky k tomu, aby se jejich písně k mučení používat nemohly.

Zdroj: grunge.com, lidovky.cz, wave.rozhlas.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články