Michael Fagan: Muž, který ochrance Buckinghamského paláce hnul žlučí. Královnu svým činem k smrti vyděsil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Michael Fagan
Zdroj: Profimedia

Anglická královna Alžběta II. je mnoha lidmi obdivovaná žena. Pro mnohé je mluvit s ní jen nedosažitelným snem. Michael Fagan ale svou touhu setkat se s královnou pojal po svém, když se v roce 1982 hned dvakrát vloupal do Buckinghamského paláce.

Nešlo o pouhé pokusy, Fagan se skutečně dostal až ke královně. Teprve tehdy si královská rodina, a především ti, kteří měli na starost její ochranu, uvědomili, jak špatně zabezpečené místo pro život královny je.

Obyčejnému člověku bez jakéhokoliv speciálního výcviku se podařilo proniknout až k ložnici Alžběty II. Bylo tehdy pouze štěstím, že nešlo o vraha, ale pouze o někoho, kdo se tak moc toužil s panovnicí setkat.

Při prvním vloupání zmizelo jen pár sklenic vína

První vloupání uskutečnil Fagan v červnu. Bylo mu tehdy třicet čtyři let. Podle svých pozdějších výpovědí se dostal do paláce kanalizací. V kuchyni vyděsil služebnou, která ihned zavolala stráže.

Využil toho, že se všichni seběhli v daném místě, a začal si užívat na druhém konci budovy. Podle všeho měl spustit několik alarmů, ukázalo se ale, že nebyly k jeho štěstí zapojené.

A tak se Michael Fagan asi půl hodiny procházel po paláci, jedl drahý čedar a vypil několik sklenic vína, na které narazil.

Poté přelezl téměř čtyři metry vysokou zeď a dostal se z paláce ven.

O jeho vloupání později vypověděly zbytky jídla, prázdné a rozbité sklenice od vína na podlaze a také záznamy z kamer ve venkovních prostorách.

Ani to ovšem nemělo vliv na stav zabezpečení paláce. O několik měsíců později se totiž Fagan do paláce dostal znovu, Teprve poté došlo v paláci k výrazným změnám.

Při druhém vloupání se dostal až před královnu

Když došlo ke druhému vloupání, Fagan se opět posílil vínem, které už dobře znal. Spustil sice jeden z alarmů, ale jelikož se stihl včas schovat, stráže si mysleli, že se jednalo o systémovou chybu.

Nakonec se Fagan dostal až ke královnině ložnici. Alžběta II. tehdy ihned utekla a vyhledala pomoc. Fagan byl nakonec zadržen. Jenomže poté, co skončil na tři roky na psychiatrii, byl prohlášen za nemocného, a uvězněn proto nebyl.

Jeho matka se ho zastávala. Nakonec ho dohnaly drogy

Faganova matka několikrát vypovídala na policii. Přiznala, že má její syn hodně psychických problémů. Stále prý mluvil o královně a o tom, že vnikl k ní do ložnice, jen aby si s ní popovídal o svém životě.

Když byl Fagan propuštěn z léčebny, vrátila se k němu jeho žena. Ta ho v roce vloupání opustila, ale kvůli čtyřem společným dětem se nakonec rozhodla rodinu zachovat.

O pár let později se ukázalo, že k sobě mají Fagan a jeho manželka velmi blízko. Společně se totiž podíleli na dodávání heroinu. I s nejstarším synem proto byli v roce 1997 odsouzeni ke čtyřletému vězení.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články