Mangbetu lidé: Za jejich protáhlou lebkou stojí zakázaná tradice, která ukazuje na jednu zajímavou vlastnost mozku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mangbetu
Zdroj: Profimedia / The Print Collector / HIP /TopFoto

Ačkoliv ve vyspělých zemích západního, ale i východního světa je naprosto běžné využívání všelijakých moderních technologií a vymožeností, v Africe máte stále možnost narazit na původní obyvatele, kteří žijí naprosto odlišným životem. Slyšeli jste někdy o lidech z Mangbetu a jejich podivné lebce?

Čtvrtým nejlidnatějším státem a rozlohou druhým největším v Africe je Demokratická republika Kongo. Leží v centrální části afrického kontinentu a na své západní hranici má velmi malý přístup k Atlantskému oceánu.

Nerostné bohatství neznamená bohatou zemi

Konžský deštný prales je po tom amazonském druhý největší a není tedy divu, že v této zemi je více než dvě stě různých etnických skupin.

Stále je přibližně čtyřicet procent obyvatelstva negramotných, což v kontextu působí trochu paradoxně. Tato země je totiž významným producentem kobaltu, bez kterého by se dnešní chytrá elektronika neobešla.

Nejen kobaltu, ale také jiných minerálů, diamantů, zlata nebo mědi má Kongo významné zásoby. I přesto se země řadí mezi jednu z nejchudších na světě. Na vině je zejména politická nestabilita a velká korupce.

Mangbetu zena

Zdroj: Kazimierz Zagórski, Public domain, via Wikimedia Commons

Mnoho etnik, z nichž jedno vyniká

Nejrozšířenějším etnikem a původními obyvateli této země jsou různé kmeny Pygmejů. Oficiálním jazykem je francouzština, ale rozšířená je také svahilština a jiné domorodé jazyky. Jedním z etnik, které odjakživa budilo velkou pozornost, jsou lidé Mangbetu.

Ačkoliv se může na první pohled jednat jen o další minimálně zastoupené etnické příslušníky na severovýchodě země, zajímavé na nich je to, co považují za symbol krásy.

Nejsou to ani oči, ani úsměv, ale protáhlý tvar lebky, jenž by všude jinde znamenal spíše vážnou deformaci hlavy. Pro toto etnikum znamená však nejen krásu, ale také symbol prestiže, moci a inteligence. Píše o tom server face2faceafrica.com.

Šokující tradice s názvem Lipombo

V minulosti tak ženy dělaly vše pro to, aby jejich děti takový tvar lebky opravdu měly. To znamenalo, že zhruba měsíc po narození dítěte začaly s tradicí zvanou Lipombo. Hlavička dítěte se zabalila do oblečení tak, aby se vyvíjela do požadovaného protáhlého tvaru.

Mangbetu tanecnici

Zdroj: Casimir Zagourski, Public domain, via Wikimedia Commons

Trvalo to i několik let a odborníci se přeli, zda je dodržování této tradice bezpečné pro zdravý vývoj mozku dítěte. Evropští kolonialisté, kteří do země vtrhli v padesátých letech, tuto praktiku zcela zakázali.

Kdysi kult krásy, dnes podivná deformace

Někteří členové kmenu Mangbetu ale dodnes svým dětem hlavičky svazují. Vědci ovšem potvrdili, že na vývoj mozku tento zvláštní zvyk nemá negativní vliv, jelikož mozek je velmi pružný orgán, který je schopen růst do jakéhokoliv tvaru lebky.

Lidé z Mangbetu byli jinak velmi zruční jako hrnčíři, stavitelé nebo sochaři a živili se především tím, co sami vypěstovali nebo ulovili podobně jako mnoho jiných kmenů a etnik, které se v Kongu nacházejí. Rozhodně však svým vzhledem budili největší pozornost.

Zdroj: face2faceafrica.com, britannica.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články