Malý vzrůst jim nezhatil sny aneb Nejmenší hráči historie NBA

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nba
nba

Basketbal je sportem, jehož hráče máme spojené především s vysokými atletickými postavami. Koneckonců, horní část koše je plné 3 metry a 5 centimetrů vysoko a pokud chcete míč až tam, je výška nepostradatelná. Nebo není? Považujeme proto za přirozené, že se na palubovce potkávali, potkávají a budou potkávat hráči jako Yao-Ming (2.29 m) nebo Manute Bol (2.31 m). Stejně zajímavé, vlastně ještě zajímavější, jsou ale příběhy hráčů, kterým příroda nadělila opačné, na první pohled zcela nebasketbalové, parametry.

Mel Hirsch

Melvin Hirsch dorostl do výšky 1.68 m, což jej činí třetím nejmenším hráčem historie NBA. Vzhledem k tomu, že v soutěži odehrál v sezóně 1946-47 pouhých 13 zápasů (za Boston Celtics), je to právě jeho výška, díky které si jej bude basketbalová historie pamatovat. Za svojí krátkou kariéru nastřílel 19 bodů a připsal si 10 asistencí. Nikterak impresivní statistiky ale nic nemění na faktu, že tento bývalý navigátor transportních letadel za druhé světové války musel prokázat ohromnou míru píle a vůle, aby tohoto úspěchu dosáhl.

Earl Boykins

Autor: Keith Allison from Owings Mills, USA

1.65 m vysoký Earl Boykins na palubovce exceloval již na střední škole a ve skvělých výkonech pokračoval i v týmu univerzity Eastern Michigan. Univerzitní soutěže jsou ve Spojených státech velmi sledované a není divu, že Earl neunikl pozornosti skautů NBA. Mezi lety 1999 a 2012 oblékl dres celkem deseti týmů a v 652 zápasech nastřílel 5791 bodů. U basketbalu zůstal Earl Boyskins i po skončení své bohaté hráčské kariéry a v současné době trénuje středoškolský tým Douglas County.

Muggsy Bogues

Nejmenším hráčem dosavadní historie NBA byl Muggsy Bogues, pouhých 1.60 m vysoký a 61 kg vážící sportovec nastupoval v nejlepší basketbalové lize světa v letech 1987 – 2001. Během své hráčské kariéry vystřídal 4 kluby, začínal v týmu Washington Bullets a končil v Kanadě, v sestavě Toronto Raptors. Jeho statistiky rámuje 889 zápasů a zajímavých 6858 bodů. Jeden z jeho nejslavnějších momentů se odehrál v první čtvrtině zápasu mezi Charlotte Hornets a New York Knicks. Bogues dokázal zablokovat střelu 2.13 m vysokého Patricka Ewinga. I on se po skončení kariéry vrhl na trénování, konkrétně ženského týmu Charlotte Sting hrajícího ve své době WNBA.

Autor: Martin Straka


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články