Malý Buddha: Nejmenší člověk na světě v dospělosti vážil jako váš domácí mazlíček. Jeho život skončil tragicky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nejmensi muz
Zdroj: Profimedia

Když přišel Khágendra Thapa Magar na svět, vážil necelých 600 gramů. Jeho rodina o něho právem měla starost, ukázalo se ale, že i přes tento zvláštní jev je chlapec jinak zdravý a schopný běžného života. V jeho rodné vesnici se mu díky tomu začalo přezdívat Malý Buddha.

Khágendra se narodil v Nepálu 4. října 1992. Ihned po porodu byl podroben několika lékařským vyšetřením, která pokračovala během celého jeho života. Lékaři se neshodli na jednoznačné diagnóze.

Jako nejpravděpodobnější příčinu malého vzrůstu ale určili špatnou činnost podvěsku mozkového. Malý Buddha se jinak už během dětství a dospívání těšil skvělému zdraví a nikdy nebojoval s žádnou vážnou nemocí.

Ve škole ho šikanovali

I když mnozí lidé Khágendru obdivovali, ve škole měl se spolužáky problém. Byl jiný a stal se terčem šikany. Kvůli jeho malému vzrůstu navíc nebyl pro spolužáky problém mu ublížit.

Proto přestal chodit do školy a začal se věnovat cestování po Nepálu. Jeho rodina ho za peníze vystavovala před zraky lidí, kteří o něm do té doby četli pouze v novinách.

I když by se takové jednání mohlo zdát nemorální, chlapec si podle všeho slávu užíval a rodina peníze utratila především za pomůcky pro jeho život a za to, aby se měl dobře.

Matka s otcem synovi také založili nadaci s názvem Khágendra Thama Pagar Foundation, jejímž cílem bylo získat pro muže oficiální uznání v Guinessově knize rekordů.

Nejmensi muz

Zdroj: Profimedia

Až v jeho 18 letech se zápis do knihy povedl. V červnu 2011 o rekord přišel, protože ho překonal Junrey Balawing z Filipín s výškou pouze 59,93 cm. Khágendra tehdy měřil 67,08 centimetrů.

I tak ale zůstal nejmenším žijícím mužem na světě v tom smyslu, že vážil pouhých 6,5 kilogramů, a ačkoli byl o něco vyšší než nový rekordman, celkově byl drobnější a lehčí. To ovšem nestačilo na to, aby jeho jméno zůstalo v knize rekordů.

Prožil zdravý, ale krátký život

Kromě poruch učení, kterými Khágendra trpěl na základní škole, ho nikdy nepostihla žádná závažná nemoc. Nikdy neměl alergie, neprošel žádnou složitou operací ani příliš nemarodil.

Jenomže když pak přišel zápal plic, veškeré štěstí, které během svého krátkého života měl, se proměnilo v noční můru. Jeho rodina dlouho doufala, že se lékařům podaří synovi pomoci.

Nakonec Malý Buddha na tuto nemoc zemřel ve věku 27 let 17. ledna roku 2020. Po celém světě se začalo psát o tom, že nejmenší muž světa je po smrti. Nikdo se ani nepozastavil nad tím, že toto označení už mladému zesnulému vlastně ani nepatří.

Khágendra žil i se svými problémy šťastně, rodina ho ve všem podporovala a nebýt zákeřné nemoci, nejspíš by ho čekala dlouhá léta skvělého života. Bohužel ale jeho příběh končí tragicky.

Zdroj: sk.delachieve.com, cs.stt-kharisma.org, wikipedia.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články