Lidská kostra: Svým vzhledem naháněl hrůzu. Vystupoval v cirkuse, ale nakonec se uchýlil na jiné nelidské místo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Isaac Sprague
Isaac Sprague

Narodil se jako normální zdravé dítě. Přesto nakonec zemřel na neobvyklou nemoc, která zamotala hlavu mnoha doktorům. Isaac W. Sprague si získal přezdívku Lidská kostra, pod kterou se proslavil v cirkusech a v muzeu.

Dlouhé roky rostl a žil normálně, jako každý jiný chlapec. Ve svých dvanácti letech byl plavat a domů se vrátil s nezvyklým pocitem nevolnosti. Od toho dne začal rychle ubývat na váze.

Lékaři jeho nemoc popsali jako neobvykle silnou a nezvyklou formu svalové atrofie. Bohužel to také nakonec vedlo k jeho smrti. Sprague i se svými problémy zvládl založit rodinu a až do své smrti se ji snažil zabezpečit.

Nemohl najít práci, proto začal pracovat v muzeu

Sprague pracoval v obchodě jako pomocník svého otce. To ale po čase kvůli svému fyzickému stavu nezvládal, a tak začal střídat jednu profesi za druhou. Nikde se dlouho neudržel.

Když jeho rodiče zemřeli a on zůstal nezaměstnaný, hledal jakoukoli spásu. Začal proto pracovat v cirkuse, kde se na jeho nezvykle vyhublé tělo lidé dívali za peníze.

O rok později ho najal P. T. Barnum jako exponát v muzeu. Tam dostával celkem 80 dolarů za týden. Když ale v roce 1868 muzeum vyhořelo, na čas o práci přišel.

Tou dobou si našel ženu, se kterou se mu narodili tři zdraví synové. Sprague se jim chtěl věnovat naplno, jenomže potřeboval práci, aby jeho rodina opět neupadla do finanční krize.

Podle některých informací se hovoří i o tom, že měl Sprague problémy s hazardem. Zda je to pravda, ale není nikde doloženo. Každopádně na tom jeho rodina byla finančně velmi zle.

Zemřel v chudobě a bídě

Když bylo Spragueovi čtyřicet čtyři let, měřil 168 centimetrů a vážil necelých dvacet kilogramů. Zdravotně na tom byl tak špatně, že musel kolem krku nosit v baňce mléko. Jeho stav totiž vyžadoval neustálý příjem živin.

Přesto měl muž k jídlu chuť a snědl i vypil toho více než kdokoli kolem něho. I tak se ale jeho váha držela na nebezpečně nízkém bodě. Během svých posledních let života často omdléval a potřeboval neustálou kontrolu.

Každou hodinu se musel najíst a napít něčeho výživného, jinak jeho tělo nezvládalo nápor a on upadal do bezvědomí.

Bohužel k tomu všemu musel stále vystupovat jako Živá kostra v cirkusech.

Isaac W. Sprague nakonec zemřel 5. ledna 1887 na udušení. I když měl rodinu, o kterou se snažil starat, zemřel v podstatě sám, protože se na něho nikdo nemohl spolehnout a rodina ho tak ke konci života spíše odmítala.

Zemřel v bídě a chudobě s myšlenkou na to, jaké by to asi bylo, kdyby se dokázal o své blízké postarat tak, jako ostatní muži kolem něho.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články