Lékařská rodina Mayů: Jejich klinika zachránila stovky životů, kterým vzalo domov tornádo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
William a Charles Mayo
Zdroj: Profimedia

Začalo se jí říkat Klinika Mayo. Byla založena roku 1889 a funguje dodnes jako nezisková zdravotní organizace a výzkumné centrum. Založena byla celkem sedmi lidmi, z nichž tři byli významnými členy rodiny Mayo. Otec a dva synové společně s několika dalšími lékaři vybudovali něco, o čem nejspíš netušili, jakou bude mít zářivou budoucnost.

William Worrall Mayo a jeho žena Louise pracovali ve zdravotnictví. Jejich synové Charles a William často otce doprovázeli na pracoviště a vídali něco, co by si tehdy žádné dítě jejich věku nedokázalo představit.

Právě díky tomu, že si chlapci už od útlého věku zvykali na smrti pacientů, stres, ale i pohledy uzdravených po úspěšných zákrocích, se později mohli stát nepostradatelnými doktory, kteří zachránili celou řadu životů.

Byl jsem na sebe hrdý

Z historických záznamů je znám příběh Williama Maya mladšího, který svůj první lékařský zákrok provedl, když mu bylo teprve šestnáct let. Jako obvykle byl ten den s otcem u operace na sále.

Najednou mu otec oznámil, že je hotov a musí jít za jiným pacientem. „Řekl mi, že to mám došít a uklidit nepořádek. Pak odešel. Klepaly se mi ruce, když jsem zašíval velkou ránu na hrudníku toho muže.

Ale byl jsem na sebe hrdý, když jsem druhý den slyšel slova chvály od svého otce a věděl jsem, že ten muž přežil a bude mi jednou vděčný. Věděl jsem, že chci dál pomáhat,“ napsal ve spisech lékař.

Tornádo jim vzalo všechno

Oba bratři bez sebemenších potíží vystudovali zdravotní školu a pokračovali ve stopách svých rodičů. Když v roce 1883 zasáhlo jejich město tornádo, celkem 29 lidí na místě zemřelo. Více než 50 se jich zranilo a bylo třeba začít jednat.

Byla ihned založena dočasná klinika, kde pracovali všichni členové rodiny a pomohli těm, u kterých ještě bylo co zachránit. Jedině díky nim zůstala velká část obyvatel městečka naživu.

Až později byla postavena oficiální Klinika Mayo, která fungovala především v době první světové války jako místo, kde se děly zázraky. Lékaři se stali opravdovými hrdiny a nebyl snad nikdo, kdo by neznal jejich jméno.

Zrodily se legendy

William James Mayo se dostal dokonce i na poštovní známku. Tak moc si ho vážili nejen lidé, ale i státní orgány.

O Klinice Mayo se mluvilo dlouho. I po válce byla stále potřebná a navštěvovaly ji desítky lidí denně. Postupem času se z ní sice stal spíše výzkumný ústav, její historie ale zahrnuje nespočet zachráněných životů.

Mladí lékaři dokázali zachránit život mnoha lidem, ale oni sami nakonec doplatili na nemoci. William mladší zemřel na rakovinu žaludku. Jeho bratr Charles nepřežil zápal plic.

Jejich otec zemřel ve věku 91 let přirozenou smrtí. Alespoň on se tak dočkal dlouhého života, ačkoli přežít své děti pro něho bylo údajně bolestivější než očekávat vlastní smrt.

Zdroj: britannica.com, en.wikipedia.org, notablebiographies.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články