Kriminální vyšetřovatel Kojak řešil závažné zločiny. S jedním hrůzným zážitkem se po zbytek života smířit nedokázal

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Kojak
Kojak

Holá hlava schovaná pod elegantním kloboukem, lízátko a smysl pro spravedlnost, takhle si většina diváků pamatuje legendárního kriminalistu Thea Kojaka. Jaký byl osud jeho představitele, herce řeckého původu Aristotelise Savalase?

Do základní školy mluvil pouze řecky

Aristotelis Savalas přezdívaný Telly se narodil v New Yorku v roce 1922 jako syn řeckých přistěhovalců. Telly mluvil v útlém dětství pouze řecky, až na základní škole se naučil plynně anglicky.

Po absolvování střední školy pracoval jako plavčík, avšak jednou nedokázal zachránit tonoucího muže, který na následky zemřel. Po této události byl velkým propagátorem bezpečného plavání.

Vystudovaný psycholog

Na počátku 40. let začal Telly studovat na Columbijské univerzitě psychologii, ale krátce nato byl povolán do americké armády.

Během služby utrpěl při dopravní nehodě těžké zranění, ze kterého se skoro rok zotavoval v nemocnici. Po uzdravení byl vyznamenán purpurovým srdcem.

Díky roli zůstal holohlavý už napořád

Po 2. světové válce dostudoval psychologii a začal se živit jako úředník na ministerstvu vnitra. V 50. letech pracoval jako režisér a produkční televizního zpravodajství v televizní stanici ABC.

První hereckou příležitost dostal v 50. letech. V roce 1965 si zahrál ve snímku Největší příběh všech dob, kde ztvárnil Piláta Pontského. Pro tuto roli si musel oholit hlavu, účes se mu natolik zalíbil, že u něho zůstal do konce života.

Zloduch z bondovky a Kojak

Kvůli tajemnému vzhledu hrál často zloduchy a vrahy. Nejvýraznější byla role Ernsta Stavra Blofelda v bondovce Ve službách jejího veličenstva. Nejvíce ho proslavilo ztvárnění Thea Kojaka, kriminálního vyšetřovatele vražd z New Yorku. Seriál byl natolik úspěšný, že se mohl vysílat i v komunistickém Československu.

Telly Savalas měl mnoho koníčků. Věnoval se hraní pokeru, jízdě na motorce, dostihovým závodům či golfu. Zemřel v roce 1994 na rakovinu močového měchýře a prostaty v Kalifornii.

Autor: Adéla Vocetková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články