Když hmyz bodne nebo kousne. Těmto živočichům se raději vyhněte

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
carnifex
carnifex

Každý z nás již byl kousnut nebo bodnut hmyzem. Ale přestože má snad každý Čech zkušenosti s hmyzím střetnutím, máme štěstí, že žijeme v relativně bezpečné Střední Evropě. Zatímco bodnutí včely bolí, kousnutí komára nepříjemně svědím ale obojí se dá vydržet. Lidé v jiných oblastech to mají o něco horší, musí si totiž poradit s velmi zákeřným hmyzem.

Entomolog Justin Schmidt vypracoval tzv. „Schmidtovou tabulku bolesti“ (1.0 – nejméně bolavé, např. včela, 4.0 – nejvíce bolavé), ve které se nechal bodnout a kousnout různým hmyzem, a seřadil jej podle bolesti. To samé udělal v posledních letech Američan Coyote Peterson, který svou bolavou cestu dokumentoval na YouTube.

Tento článek vznikl na základě pokusů Američana Coyota Petersona, který veškeré bodnutí zažil na vlastním těle. Pokud se někdy objevíte v blízkosti tohoto hmyzu nepřibližujte se k němu!

Vosa Megalara garuda (Jihovýchodní Asie)

Zdroj: Reddit.com

Tato vosa žijící na indonéském ostrově Sulawesi patří mezi největší vosy tropické oblasti. Samci dosahují délky až 34 mm (v porovnání: evropské vosy jsou dlouhé obvykle 15 – 18 mm). Bolest se pohybuje na úrovní 2.5. Peterson definoval bolest jako hodně pálivou a pulsující.

Kousnutí Stonožky Scolopendra heros (Severní – Jižní Amerika, Austrálie)

Zdroj: Inaturalist.org

Stonožky jsou známé jako jedovatý protějšek mnohonožek. V Americe patří mezi nejnebezpečnější bezobratlí. Jed, který má ve svých kusadlech, využívá na lov a obranu. Pro zdravého člověka bez alergie není kousnutí smrtelné, bolest ale může slabším osobám způsobit mdlo. Kousnutá končetina ztuhne v křeči a jediné co z ní cítíte je bolest definována úrovní 2.5 – 3.0.

Hrabalka rodu Pepsis / Tarantula-hawk (Severní Amerika)

Zdroj: Bgr.com

Hrabalky jsou hodně nebezpečně vosy. Jejich hlavní potravou jsou sklípkani a tarantule, proto i jejich anglická přezdívka „Jestřáb tarantulí“. Bodnutí tohoto hmyzu patří mezi nejbolestivější vůbec, Schmidt i Peterson jí zařadili do úrovni 4.0. Vyznačuje se jakoby elektrickými impulsy, které posílají bolest jednou skrz celé tělo.

Sršeň mandarínská (Čína)

Zdroj: Yasunori Koide / CC BY-SA 4.0

Sršně známe i z našich zahradách, ba dokonce ve velkoměstech, jsou jedni z největších druhů blanokřídlých, a i bodnutí našich českých sršní je velice bolavé. Bodnutí sršně mandarínské je ale ještě o několik úrovní horší. Bolest samotného bodnutí ale není zdaleka tak hrozné jako jeho následky. Oteklé končetiny a pálivá kůže může trápit bodnutého až dva měsíce!

24 hodinový mravenec (Paraponera clavata)

Zdroj: Revolvy.com

Asi nejznámější druh hmyzu na Schmidtovém indexu je právě tento středoamerický mravenec. Bodnutí mravenčího žihadla spouští neprodlenou bolest, která se rozšíří do celého těla. Místo bodnutí oteče a člověk má pocit, že mu někdo neustále střílí pistolí na to jedno samé místo. A jak již přezdívka tohoto mravence říká: tento pocit zůstává až do dalšího dne. Na indexu dostal nejvyšší existující číslo 4.5. Ale Coyote Peterson našel na svých expedicích nového krále Schmidtového indexu.

Polistes carnifex

I tato vosa žije ve Střední Americe, a ona ukázala, kdo je opravdovým králem bolestivých bodnutí. Netrvá to ani chvilku a celé tělo je paralyzováno, protože každý pohyb vyvolá extrémní bolesti. Jed ze žihadla útočí na hlavní nervovou soustavu, po chvilce máte pocit jako by se kůže rozžírala a svaly rozpadaly. I několik týdnů později cítíte okolo bodnutého místa silnou bolest. Peterson po střetnutí s tímto hmyzem zavedl nový stupeň na Schmidtovém Indexu. Vosí druh si užívá úroveň 6.5, a je tím pádem neporaženou jedničkou hmyzích bodnutí.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články