Jak se zachraňují sloni v Keni? Trus mění v papír

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sloni scaled
Sloni scaled

Jak je tomu už zvykem, člověk si umí poradit takřka se vším. Měnit vodu ve víno sice uměl jen jeden, ale jinak pro nás opravdu hodně věcí přestává být problémem. Dokážeme vyrobit jídlo, létat ve vzduchu, potápět se do hloubky a nemáme problém najít způsob, jak se zbavit odpadu, nebo jej zpracovat pro další využití. Dokázali jsme změnit okolní svět k nepoznání.

Tak není překvapením, že pokud máte hromadu slonů a pár naštvaných farmářů, stačí jedna myšlenka a mohou vzniknout velké věci.

Celý příběh byl poměrně jednoduchý, farmáři už měli dost slonů, kteří se čas od času prošli po jejich poli a zničili veškerou úrodu. Přičemž nebylo tak lehké předem odchytávat nebo hlídat slony, natož pak měnit jejich naučené trasy. Ne nadarmo se mluví o sloní paměti, je totiž prokázáno, že tato zvířata si pamatují své trasy, a je jim jedno, zda jim do cesty postavíte klidně celé vesnice, oni prostě jdou svou cestou, jak si pamatují.

Zdroj: Christian Sanchez / CC BY 3.0

Proto bylo rozhodnuto, že bude založena nová rezervace Mwaluganje, ve které budou mít svůj prostor, bude o ně dobře postaráno a farmáři budou získávat ještě navíc honorář z příjmů z turistiky, jako bolestné ze zničení úrody.

Jak ale ještě víc dokázat profitovat na novém nápadu?

Máte asi 600 slonů a tuny výkalů, které se každodenně přirozeně obnovují, tak proč je nezpracovat, a ještě na tom něco nevydělat, že? S tímto projektem přišli už v roce 1994, a od té doby, už obchoduje se sloním trusem více než 20 společností v Keni. Převážně pak právě farmáři, kteří si založili firmy na výrobu velmi kvalitního papíru ze sloního trusu, který vyváží do celého světa. Můžeme tak mluvit o dokonalé symbióze mezi lidmi, zvířaty a přírodou.

A jaká jsou čísla?

Máte 600 slonů, každý slon denně vyprodukuje až 50 kilogramů trusu. Z takového množství vyrobíte až 125 listů papíru. Přičemž náklady na výrobu nejsou nijak vysoké. A zatímco zde se to stalo nepostradatelným způsobem obživy, který dostal nejednu rodinu z chudoby. U nás je možnost například v zoologické zahradě v Praze, si pomocí výukovzajých programů, zkusit takový papír vyrobit.

Autor: Lucie Konečná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články