Justiční omyl: Žena byla prohlášena za mrtvou, roky bojuje o „návrat mezi živé“. Z jejího příběhu se vám bude tajit dech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jeanne Pouchain
Zdroj: Profimedia

Když člověk zemře, jeho problémy se tím uzavřou. Jeho jméno přestane existovat, je vymazán z databází a pro svět se stane nepodstatným. Jenže co když se tohle všechno stane živému člověku?

Osmapadesátiletá Francouzka Jeanne Pouchainová je živá a zdravá. Jenže před třemi lety byla soudy prohlášena za mrtvou a teď se marně snaží prokázat, že je stále mezi živými.

I když má lékařskou zprávu, občanský průkaz, který používala celé roky, osobní věci i blízké příbuzné, nic nedokáže soudy přesvědčit o tom, že je legální osobou. Nejdůležitější totiž je, zda je naživu úředně. A to právě teď Pouchainová není.

Od roku 2017 neexistuje

Všechno to začalo před třemi lety, kdy byla Jeanne Pouchainová prohlášena soudy za mrtvou. Není zcela jasné, z jakého důvodu a na základě jakých důkazů, existují ale jisté spekulace.

Úmrtní list byl vydán v rámci vleklého sporu, který tehdy vedla žena se svým zaměstnancem, jemuž měla vyplatit odškodnění ve výši čtrnácti tisíc eur.

Podle Pouchainové si zaměstnanec její smrt vymyslel, protože doufal, že z dědictví vysoudí peníze, které mu dlužila. On naopak tvrdí, že si smrt vymyslela sama Jeanne, aby nemusela nic platit.

Je to sice slovo proti slovu, dnes ale příliš nezáleží na tom, kdo za celou událost vlastně mohl. Důležité je, že úředně je Jeanne Pouchainová mrtvá, a proto nemůže v podstatě dělat vůbec žádné úkony, které jsou v životě dospělého člověka běžné.

Její občanský průkaz je neplatný, neplatí jí ani řidičský průkaz, nemůže si vzít půjčku, jít na operaci, dokonce ani začít pracovat. „Nemohu prokázat bankám, že jsem naživu, nemám zdravotní pojištění,“ říká sama Pouchainová.

Chyba měla být rychle opravena, zatím se ale nic neděje

Poté, co byla Pouchainová prohlášena za mrtvou, jejímu synovi a manželovi byla soudem přidělena povinnost vyplatit její dluh vůči zaměstnanci, se kterým se soudila. V té chvíli dostaly soudy informaci o tom, že smrt Pouchainové je nesmysl.

Jelikož se podle nich jednalo o úřední omyl, mělo být vše rychle napraveno. Jenomže problém se netáhl týden ani měsíc. Dnes je to už tři roky, co Pouchainová jen sedí doma a doufá, že nepřijde o zbytek majetku.

Její auto bylo kvůli dluhům zabaveno, ona se může jen modlit, aby se nezačal bez jejího souhlasu rozprodávat i další majetek. Protože k prodeji majetku mrtvého žádný souhlas potřeba není.

Vše je problematické. K tomu, aby byla prohlášena za živou, je třeba přístup k dokumentům. K těm ale přístup nemá, protože již není jejich vlastníkem.

A jejich vlastníkem by se stala pouze po podpisu smluv, ke kterému ale potřebuje opět další dokumenty, které jako mrtvá získat nemůže.

Pouchainová tvrdí, že je v koncích. Nezbývá jí nic jiného než se pokoušet u soudů nějakým způsobem domoci spravedlnosti, v čemž jí pomáhá i její rodina. Ona sama využívá volný čas k tomu, že celý svůj případ sepisuje do autobiografické knihy.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články