Jon Brower Minnoch, nejtlustší muž na světě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Minoch
Minoch

Lámete si každý rok hlavu s tím, že se vám nepovedlo úplně vyladit postavu do plavek? Jídlo může přerůst i v chorobnou posedlost a příběh nejtěžšího muže na světě to dokazuje.

Kdo byl Jon Brower Minnoch

Člověkem s dosud nejvyšší zaznamenanou hmotností byl Jon Brower Minnoch. Dotáhl to až na hmotnost 630 kg při výšce 185 cm. Uváděná čísla jsou však pouhými odhady, protože u takto těžkého pacienta je samozřejmě velmi obtížné jej přesně zvážit. K obezitě měl tento Američan sklony odmalička, už ve dvanácti letech totiž vážil už 133 kg.

Zdroj: Heightline.com

Lékaři však odhalili, že za tak vysokou hmotností netkví nevázané přejídání, ale zdravotní potíže v podobě edému čili otoku. Mezibuněčná tekutina v případě Jona tvořila neskutečných 400 kg hmotnosti. Pochopitelně mu kila navíc přinášela četné zdravotní problémy. Kvůli srdečním a respiračním obtížím tak byl hospitalizován v Medical Center University of Washington.

V případě takového pacienta se ovšem museli převozu účastnit nejen záchranáři, ale i hasiči. Ti navíc potřebovali speciální nosítka. V nemocnici se o Jona starala doslova armáda zdravotníků. Jen obstarat pacienta na lůžku muselo 13 lidí.

Jon Brower Minnoch a boj s obezitou

Zdejší odborníci posléze našli poměrně jednoduchý recept na léčbu, jímž byla striktní dieta. Sníst mohl pacient pouze 1 200 kalorií. Jonovi se opravdu podařilo dodržováním rady lékařů výrazně zhubnout, vážil 216 kg. Dieta ale ve výsledku měla jen krátkodobý efekt a po nějakém čase měl svou hmotnost zpět a ručička na váze opět ukázala hodnotu více než 600 kg.
Tamní odborníci si už dále s jeho diagnózou nevěděli rady. Jon byl tak prohlášen za nevyléčitelně nemocného. Své nemoci také v roce 1983 skutečně podlehl. V té době vážil 362 kg a bylo mu pouhých 41 let.

Dodnes je oficiálně považován za nejtěžšího člověka na světě a smutný rekord nebyl překonán. Jakkoli mu těžká obezita komplikovala život, světlým bodem Jonova života byla bezesporu rodina. Za svůj krátký život se Jon Brower Minnoch stihl oženit a pořídit si dvě děti. Jeho manželka Jeanette přitom vážila subtilních 50 kg.

Výše popsaný příběh je samozřejmě zcela extrémní. Obezita nicméně představuje výrazný problém a dle dostupných statistik každý čtvrtý člověk v tuzemsku určitým druhem trpí.

Autor: Denisa Holanová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články