Nejznámější nevyřešené kriminální případy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Noha
Noha

Zločin provází lidstvo od nepaměti, stejně jako se jej od nepaměti snaží stíhat spravedlnost, ať již měla v průběhu věků jakoukoliv formu. Každá strana tohoto souboje má přitom na svém kontě úspěchy i neúspěchy. I zločinci, včetně těch nejtěžších, bohužel občas spravedlnosti uniknou a jejich zločiny zůstanou nepotrestány.

Některé z těchto nevyřešených případů potom dráždí představivost lidí i roky, dekády či staletí poté, co se odehrají. Toto jsou jen některé z nich.

Vražda krále Václava III.

Zdroj: Bonio / CC-BY 2.5

V létě roku 1306 se Václav III., král český, polský a uherský, zastavil v Olomouci, kde jej 4. srpna kolem poledne třemi bodnými ranami v budově děkanství usmrtil neznámý muž. Smrt krále znamenala vymření rodu Přemyslovců po meči a hluboké politické změny v celém středoevropském regionu.

Po vraždě byl sice zadržen jakýsi rytíř jménem Konrád z Botenštejna, okamžitě však byl usmrcen a roztrhán psy, bez možnosti obhajoby nebo podání vysvětlení. Dodnes nevíme jistě, zda se skutečně jednalo o vraha, tím méně to, jaký měl motiv. Vraždu krále Václava III. je tak nutné stále považovat za nevyřešenou.

Jack Rozparovač

V žádném podobném výčtu nesmí chybět případ Jacka Rozparovače, sériového vraha prostitutek v chudinské čtvrti londýnského East Endu. Mezi srpnem a listopadem 1888 bylo brutálně zavražděno pět prostitutek, všechny měly proříznuté hrdlo i jinak zohavená těla.

Bezradnost policie vedla k rezignaci velitele sboru a případ se stal námětem nesčetného množství knih, filmů, divadelních her i snah o zpětné nalezení identity vraha. Tyto snahy koneckonců pokračují dodnes, mezi hlavní podezřelé patří Montague Druitt, advokát se znalostmi anatomie, jehož tělo bylo krátce po poslední vraždě nalezeno v Temži, kadeřník George Chapman žijící v oblasti vražd, který otrávil své tři manželky či Aaron Kosminski, který služeb prostitutek velmi často využíval.

Zodiac

Zdroj: History.com

Koncem prosince 1968 v oblasti San Francisca poprvé udeřil sériový vrah, který sám sebe přezdíval „Zodiac“. Během roku 1969 terorizoval oblast San Francisca, zastřelil či ubodal páry sedící v autě a u jezera nebo taxikáře. Veřejnost ale nejvíce fascinoval (a stále fascinuje) tím, že po celou dobu komunikoval s policií a s novináři prostřednictvím zašifrovaných zpráv, ke kterým přidával např. část zakrváceného oděvu oběti apod. I přes to, že policie vyslechla stovky a tisíce svědků, Zodiaca nikdy nedopadla a jeho příběh tak dodnes nepřestává fascinovat.

Případ vyplavených nohou

Od srpna 2007 začalo moře v okolí kanadského Vancouveru vyplavovat lidské nohy, celkem se tak objevilo 5 chodidel (4 levá, 1 pravé). Jediné z nich bylo prostřednictvím testů DNA přiřazeno k muži, který se několik měsíců pohřešoval, identita ostatních lidí, kterým nohy patřily, zůstala neznámá.

Jednalo se o jeden z prvních kriminálních případů, u kterého se začalo mluvit o tzv. „CSI efektu“, tj. nespokojenosti veřejnosti, která očekávala výsledky rychle a přesně, stejně jako v populárním dramatickém seriálu o moderních vyšetřovacích metodách CSI. V tomto případě ale policie zkrátka neměla dostatek informací a stop k tomu, aby případ vyřešila a ten tak i nadále zůstává tajemstvím.

Autor: Martin Straka


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články