Je lidstvo schopné přežít bez jediného mraku? Tohle by nastalo, kdyby najednou všechny z oblohy zmizely

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nebe
Zdroj: Shutterstock

Při pohledu na oblohu se nám leckdy zatají dech. To, co dokážou oblaka vykouzlit, může být nejenom krásné, ale také nebezpečné. Zkuste si však představit, že by mraky vůbec neexistovaly. Co by to pro lidstvo znamenalo?

Oblak není v podstatě nic jiného než voda v pevném skupenství. Mylný názor, že se jedná o páru, už vědci vyvrátili. Oblaka se liší nejen vzhledem, ale také výškou, ve které vznikají, a vlastnostmi.

Mrak versus oblak

Vznik oblaku je součástí koloběhu vody, kdy se vypařuje vodní pára, která následně kondenzuje na kapky, nebo sublimuje na ledové krystalky. Tato přeměna je zapříčiněna ochlazováním vzduchu. K tomu dojde, když teplejší vzduch samovolně vystoupá, nebo když se nahoru dostane podél nějaké frontální plochy či pohoří.

Níže na obloze, zhruba kolem dvou kilometrů na povrchem, můžeme vidět teplejší mraky složené pouze z kapek a ve větších výškách dosahujících až třinácti kilometrů se nacházejí ledová oblaka složená z krystalků.

A jaký je rozdíl mezi oblakem a mrakem? Je to jednoduché, žádný. Mrak je lidové označení oblaku.

Žádná oblaka znamená žádný déšť

Jak už bylo řečeno, podle vzhledu mraků je možné je rozdělit do deseti kategorií s různými latinskými názvy. Tmavě zbarvený mrak může kromě vody obsahovat ještě částečky prachu nebo kouře či jiných průmyslových zplodin. Na základě vzhledu a změn oblak je možné odhadovat počasí na několik hodin dopředu.

Ačkoliv si často přejeme, aby na obloze panovalo tzv. azuro bez jediného mráčku a sluníčko hřálo, bez mraků by se lidstvo jen těžko obešlo. Jejich hlavní význam spočívá v tom, že z nich prší či sněží a voda z atmosféry se vrací na zemský povrch.

Bez vody se žít nedá, a ačkoliv na zemi nějaké zásoby vody jsou, déšť jako takový potřebujeme tak jako tak. Vlna veder, které v posledních letech planetu sužují, má totiž za následek katastrofické scény požárů v různých koutech světa. Hasiči pak mají co dělat, aby si s ohněm poradili, a aspoň za drobný déšť se modlí.

Voda jako důvod války

Svět bez mraků, by znamenal svět bez deště či sněhu. Z vodních zásob na zemi by lidstvo dokázalo vyžít ještě něco přes dvacet let, ale boj o vodu by se stal hlavním konfliktem, a to nejen mezi lidmi, ale celou faunou i flórou.

Žíznivá zvířata by umírala nebo ve snaze najít zdroj pitné vody napadala lidská obydlí. Člověk by měl problém získat vodu, která by byla neznečištěná a vhodná k pití. Začala by zkrátka válka o vodu.

Proto se zdá až přehnané, když si přejeme jen teplé počasí bez deště. Mraky mají pro naši planetu velký význam.

Zdroj: grunge.com, skutecnost.cz, cs.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články