Jak vědci vyřešili záhadu fosilií známých jako Ďáblovy vývrtky

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
dablovy vyvrtky
dablovy vyvrtky

Pravděpodobně jedny z nejpodivnějších fosilií, které byly kdy nalezeny, jsou takzvané Ďáblovy vývrtky z Nebrasky. Podivné sloupce točitého tvaru o velikosti mnohdy až dvou metrů daly vědcům při řešení záhady skutečně zabrat.

Podle prvních výzkumů bylo brzy jasné, že fosilie pocházejí z období před více než dvaceti miliony let.

Objevil je paleontolog Erwin H. Barbour, který se také jako první dal do jejich zkoumání. Jeho závěry se ale příliš nesetkaly s porozuměním.

Kde on viděl rostliny, jiní viděli velké hlodavce

Po několika letech výzkumu zjistil Barbour, že se ve fosiliích nacházejí drobné částice neznámých rostlin. Usoudil proto, že fosilie vznikly z velkých stromů či keřů, nebo jejich kořenů, které se zavrtávaly do země.

O rok později se ovšem objevil paleontolog Edward Drinker Cope, který s jeho teorií výrazně nesouhlasil.

Ten tvrdil, že fosilie jsou odlitky nor nějakého velkého hlodavce, který kdysi na tomto území žil. K tomuto tvrzení se přidal i významný profesor Theodor Fuchs.

Barbour jim protiřečil tím, že na území tehdy byla jezera, a žádný hlodavec by tak v takových místech nory nestavěl. Ovšem Cope s Fuchsem naopak trvali na tom, že se jednalo o suchou krajinu, kde žádná voda netekla.

Záhada byla vyřešena až o desítky let později

Vědci vedli dlouhá léta spory o tom, kdo z nich má pravdu. V roce 1970 se objevily nové důkazy. Expert na fosilie Larry Martin zkoumal tou dobou vyhynulého bobra, který žil ve zhruba stejném období.

Při výzkumech zjistil, že otisky jeho zubů se shodují s důlky na fosiliích, a oficiálně je tak označil za zbytky nor starého vyhynulého zvířete.

Ovšem ukázalo se, že i Barbour měl v něčem pravdu.

Krajina v tom místě byla tehdy velmi suchá. Dokonce natolik, že by zde žádné rostliny nepřežily.

Ovšem pod zemí v norách hlodavců se jim dařilo velmi dobře. Pravdou tedy je, že části, které vědec na fosiliích našel, skutečně patřily vyhynulým rostlinám.

Záhada Ďáblových vývrtek se tak konečně vyřešila.

A nepřinesla s sebou pouze porozumění o tom, co jsou vlastně fosilie zač, ale odhalila také, jaká zvířata v dané době žila, jaké rostliny rostly a jaká půda se na území nacházela.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články