Hrátky s čertem: Otec Školastykus měl lidskou práci tuze nerad. Jeho představitel si v ní kladl podmínky hodné krále

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
skolastykus hratky s certem
skolastykus hratky s certem

Z počátku se proslavil jako divadelní herec, později byl známý i v televizi. Mezi významné filmy, ve kterých se objevil, patří například Hrátky s čertem, Lidé na kře a Batalion. Než se ale do televize dostal, předcházela tomu dlouhá cesta.

Smolík si zahrál rozmanité role. Z počátku se nedokázal rozhodnout, jestli mu sedí spíše komediální postavy, nebo charaktery mladých a naivních chlapců, nakonec ale tíhl nejvíce k rolím dramatickým.

Vyučil se elektrotechnikem. Na přání svého otce

Františka Smolíka už odmalička lákalo divadlo a hudba. Chtěl se věnovat umění celým svým srdcem, jenomže to se jeho otci nelíbilo. Zašlo to dokonce tak daleko, že mu zakázal dostudovat konzervatoř.

Smolík se tak nakonec vyučil elektrotechnikem. Ale jeho láska k divadlu byla silnější, a proto tajně absolvoval lekce u Karla Želenského. Vystupoval také jako ochotník, ale kvůli zákazům otce jen ojediněle.

V roce 1908 už se rozhodl, že se nenechá dál omezovat, a i přes nevůli rodiny odešel hrát s kočovnými společnostmi. Když bylo v roce 1914 angažován ve Švandově divadle, byl šťastný. Jenomže o pouhý rok později musel narukovat do armády.

Národní divadlo o Smolíka doopravdy stálo. Přijalo dokonce jeho podmínky nástupu

Po návratu z fronty se Smolík dál věnoval hraní pro Švandovo divadlo. Jenže v té době se o jeho hereckém nadání už vědělo a o jeho umění začalo mít zájem také Národní divadlo.

Smolík několikrát nabídku angažmá odmítl. Nakonec tedy Národní divadlo přistoupilo na jeho podmínky.

Společně s ním přijali také členku jeho souboru a manželku Miladu Smolíkovou.

Až o několik let později se František Smolík proslavil jako filmový herec.  Nikdy se tak ale sám necítil, vždy se považoval spíše za divadelníka.

Otec Školastykus, ale především profesor Málek

Svou první filmovou roli si zahrál v roce 1920, konkrétně šlo o film Křest svatého Vladimíra.

V roce 1956 se objevil jako otec Školastykus v pohádce s Čerty nejsou žerty.  Role poustevníka, co nerad pracuje, mu šla od ruky.

V roce 1960 se proslavil jednou z největších rolí, kterou si kdy zahrál.

Tehdy se stal profesorem Málkem ve filmu Vyšší princip, z něhož si ho pravděpodobně většina z nás pamatuje z televize dodnes.

František Smolík zemřel v roce 1972.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články