Gévaudanská bestie: Záhadné lidožravé monstrum má na svědomí 300 lidí. Svými děsivými činy rozpoutalo masovou hysterii

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Geuvadenska bestie
Zdroj: Bibliothèque nationale de France, Public domain, via Wikimedia Commons

Gévaudan byl idylickou venkovskou provincií na jihu Francie do té doby, než se v něm v 18. století stala strašlivá série vražd. Věřilo se ale, že pachatelem nebyl člověk, nýbrž monstrum připomínající vlka.

K prvnímu útoku došlo v květnu 1764 na osamělou pasačku. Proti vrahovi se však rozeběhli býci z jejího stáda, ti ho zahnali a zachránili jí život.

První oběť nezůstala poslední

První obětí byla Jeanne Bouletová. Teprve čtrnáctiletá pastýřka byla záhadně nalezena mrtvá o několik dní později. Měla protržené hrdlo.

Druhá vražda na sebe nenechala dlouho čekat. O měsíc později byla objevena další náctiletá oběť. Ta údajně, než naposledy vydechla, popsala svého vraha jako ,,strašné zvíře“.

Další stovky obětí byly nalezeny s rozdrcenými hrudníky a rozedranými hrdly. Zavraždění byli zabiti brutálním způsobem. Občas měli hlavu úplně oddělenou od těla a chyběly jim vnitřnosti.

Bestie z Gévaudanu

Ti, co útok přežili nebo byli svědky vraždy, popisovali obrovské zvíře podobající se vlkovi. Měl mít černou srst, velkou hruď a tlamu plnou ostrých zubů. Tyto svědecké výpovědi a strašidelné historky zasypaly noviny, které rychle nazvaly vraždící stvoření jako Bestie z Gévaudanu.

Místní obyvatelé pořádali po brutálních vraždách lovecké večírky. Cílem bylo ulovit a zabít bestii. Jean Baptiste Duhamel, velitel pěchoty místní milice, zorganizoval 30 000 dobrovolníků, kteří s příslibem ročního platu jako odměny, pořádali hon na bestii. Francouzští lovci strávili tři roky pronásledováním krvežíznivé bestie.

Přes velký počet účastníků a lákavou odměnu se nikomu nepodařilo bestii chytit a zabít. Počet obětí stále rostl. Navíc se zjistilo, že monstrum nelze zabít běžnou zbraní. Podle historek se farmář Jean Chastel rozhodl vzít věci do vlastních rukou, jelikož kvůli bestii ztratil mnoho blízkých.

Bestie zabita stříbrnými kulkami

Údajně putoval do hor vyzbrojen pistolí a několika stříbrnými kulkami. Poté, co si odpočinul, aby si přečetl bibli, se před ním bestie objevila. Chastelovi se nějak podařilo bestii zastřelit. Později ji vítězoslavně předložil králi. Někteří tvrdí, že při rozříznutí vlka z žaludku vypadly lidské ostatky.

Příběh se stal inspirací

Na motivy těchto strašidelných příběhů bylo napsáno několik knih a natočeno několik filmů, zejména v žánru hororu. Ačkoliv se příběh podobá Psu Baskervillskému, ten byl zřejmě inspirován dávnějšími legendami.

Nikdy se však nenašla odpověď na otázku, zda skutečně existoval nadpřirozený vlk, který terorizoval Francii. Historici se dosud neshodli, co přesně se v Gévaudanu stalo. Někteří tvrdí, že šlo pouze o vraždící smečku lvů nebo vlků, která přinášela smrt. Lidé hnáni masovou hysterií pak přeháněli, že se jednalo o monstrum.

Brutálně zabity stovky lidí

Skutečně děsivá však zůstává jedna věc. Odhaduje se, že během tohoto tragického období bylo brutálně zabito na 300 lidí. Už se nikdo nikdy nedozví, co tato úmrtí mohlo způsobit. Faktem však je, že si bestie vybírala pouze lidské oběti, nikoli dobytek.

Další podobné útoky

Gévaudanská bestie je ve Francii nejznámějším a nejlépe popsaným případem. Existují však záznamy o mnoha dalších. Ve většině případů se také jednalo o psovitou šelmu podobnou vlkovi.

Zdroj: allthatsinteresting.com, cs.wikipedia.org, stoplusjednicka.cz
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články