Erin Brockovich: I přes nedostatek právního vzdělání pomohla s jedním z největších sporů v historii. Dostala díky tomu vlastní film

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Erin Brockovich
Zdroj: Profimedia

Jméno Erin Brockovich jste pravděpodobně zahlédli v novinách, na plakátech nebo v internetových reklamách. Film z roku 2000 obletěl mnoho zemí světa a stal se odstrašujícím případem pro mnohé právníky, ekology i ekonomy. Jaký je skutečný příběh ženy, která za ním stojí?

Ve filmu si hlavní postavu zahrála Julia Roberts. Životopisný snímek pojednává o mladé ženě, která po autonehodě přišla o všechno. Vlivem známostí se stane zaměstnankyní advokátní kanceláře, kde jen pomocí logiky vyřeší velký případ týkající se sporu ohledně znečišťování půdy.

Díky tomu si pak získá důvěru kolegů a má možnost v kariéře pokračovat, ačkoli pro ni nemá kvalifikaci. Snímek ukazuje, že někdy je důležitější selský rozum než papíry.

Ekologická aktivistka s tisíci fanoušků

Erin Brockovich se vždy zajímala o přírodu. A to poměrně do hloubky. Ačkoli nemá žádné právní vzdělání, mnoha věcem rozumí díky samostudiu. Právě to jí později pomohlo se proslavit.

Jako mladá se Erin přihlásila do soutěže krásy. Tu sice vyhrála, ale později se ze světa showbyznysu stáhla. Nechtěla se podle svých slov proslavit jenom tím, jak vypadá. Nakonec se jí podařilo proslavit se přesně tak, jak chtěla.

Vždy si přála, aby lidé vnímali její názory. Aby se snažili pomoci přírodě, nebyli k ní lhostejní. A díky kauze, kterou pomohla vyřešit, se jí to částečně podařilo. Erin totiž dokázala téměř nemožné.

V roce 1993 byla pomocnicí v právním případu proti společnosti Pacific Gas & Electric Company. Ačkoli neměla téměř žádné odborné vzdělání, podařilo se jí několika chytrými připomínkami objasnit mnohé.

Jednalo se o případ znečištění půdy, do které se z neohrazených rybníků dostala kontaminovaná voda, která do nich byla vypuštěna. Díky Erin byl po třech letech případ uzavřen v neprospěch firmy, která musela zaplatit pokutu 333 milionů amerických dolarů.

Případ se stal slavným z mnoha důvodů. Kromě toho, že ho pomohla vyřešit žena, která vlastně neměla potřebnou kvalifikaci, šlo také o jednu z nejvyšších částek v historii amerických dějin, která byla kdy jako takováto pokuta stanovena.

Stala se televizní hvězdou

Podle tohoto skutečného příběhu byl natočen film, který ohromil mnoho fanoušků. Ačkoli si v něm Erin Brockovich sama nezahrála, ukázalo se, že proti kamerám nic nemá. Stala se totiž několikrát hostem v různých show a po čase měla i svou vlastní.

Erin si doplnila vzdělání, stala se žádanou právničkou a ekologickou aktivistkou a začala pracovat na dalších případech. I když se mnohokrát ukázalo, že je přínosem, už žádný jí nevynesl takovou slávu jako ten z let 1993 až 96.

Velká většina soudních sporů, ve kterých se angažuje, se týká přírody, jejího znečišťování a vlivu odpadních látek na lidské zdraví. V roce 2009 Erin vyšetřovala například kontaminovanou vodu v Texasu.

V roce 2014 pomáhala při vyšetřování případu, při kterém se 14 studentů začalo z nepochopitelných důvodů chovat zmateně a působilo jako na drogách. Nakonec se přišlo na to, že za jejich chování může především psychická zátěž a působení médií, která se případem zabývala.

Prozatím posledním velkým případem byl v roce 2016 spor, ve kterém se pojednávalo o úniku metanu do ovzduší v blízkosti jednoho malého amerického ranče. Tento spor prozatím stále trvá. Erin si získala fanoušky, kteří ji podporují na sociálních sítích, a podle svých slov konečně docílila toho, aby se mladí také trochu zajímali o ekologii.

Zdroj: pbs.org, abcnews.go.com, wikipedi.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články