Drůbežáře Fera z Chalupářů byste nepoznali: Temperamentního herce zničila láska k cigaretám

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
fero chalupari
fero chalupari

Za oblíbenou postavou Fera z Chalupářů stál herec Otto Lackovič. Člověk, který žil pro herectví a divadlo. V oblíbeném televizním seriálu zářil po boku Jiřího Sováka, Josefa Kemra, Vladimíra Menšíka a Ljuby Skořepové jako muž, co chová kuřata a slepice, které náležitě brání.

Lackovič pocházel ze slovenského Hlohovce u Trnavy, kde se 5. dubna 1927 narodil. Jeho rodina spíše živořila. On si však šel za svým snem stát se uznávaným hercem.

Skončil v nemocnici s prostřeleným ramenem. Začínal jako tanečník

Divadlu propadl už za studií jako ochotník. Během nich byl ale zraněn a pobyl si dlouhé týdny v nemocnici s prostřeleným ramenem. A to vše v důsledku Slovenského národního povstání.

Táhlo ho to i k baletu a v opeře, tam ostatně svoji dráhu započal. Jakmile však přešel k činohře, už u ní zůstal.

Po válce jej diváci mohli vidět třeba v pražském Divadle ABC společně s Janem Werichem. Ten si ho do angažmá přímo vybral, dostal dokonce i roli v Baladě z hadrů, té divadelní i filmové.

Věnoval se také dabingu, byl vyhledávaný pro svůj chraplavý hlas, jenž propůjčil například je držitelem Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v tomto oboru.

Zdroj: Profimedia

Rozvinula se u něj rakovina plic

Režiséři jej pro jeho vzezření rádi obsazovali do rolí rázných Romů. Kromě Fera vzpomeňme ještě na jeho ztvárnění Fabiána v psychologickém dramatu Jiřího Weisse Můj přítel Fabián, které bylo uvedeno v roce 1953.

Jeho kolegové ho popisovali jako temperamentního, ale přímého člověka, který byl ale v kolektivu oblíbený.

Bohužel propadl cigaretám, byl vášnivým kuřákem. V pozdějším věku se u něj rozvinula rakovina plic, s níž statečně bojoval.

Nemoci podlehl 4. února 2008 v Praze. Bylo mu osmdesát let.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články