Harmonikář Joska z Hospody byl znám také jako cimrmanovský herec. Zahynul zvláštním způsobem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Joska Hospoda
Joska Hospoda

Kdo by si nevybavil slavný seriál s jednoduchým názvem Hospoda. Tři schody vedoucí do hospůdky ve znělce každý den připomínaly divákům, že seriál začíná. A jeho součástí byl vždy také herec Pavel Vondruška známý svou rolí Josky.

Pavel Vondruška zemřel 5. února roku 2011. Po nešťastném pádu do orchestřiště byl hospitalizován v nemocnici Motol. Po dvouměsíčním boji svůj zápas prohrál a jeho život skončil ve věku osmdesáti pěti let. Do té doby ale dokázal diváky televizních obrazovek pobavit nejednou hláškou.

Původně hudebník a dirigent se vypracoval do známých rolí v divadle i televizi

Pavel Vondruška se narodil 30. listopadu 1925. Po dokončení Akademie múzických umění se chtěl stát dirigentem.

Toho také nějaký čas dělal v Olomoucké filharmonii. Později působil jako hlavní dirigent v Národním divadle, kde začala také jeho herecká kariéra.

Přestože zpočátku hrál pouze malé role, postupem času se vypracoval do Divadla Járy Cimrmana. V něm působil od roku 1969 více než čtyřicet let.

To mu později pomohlo dostat se do televize. Hrál ve Vratných lahvích nebo trilogii Slunce, seno.

Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky

Známá melodie naskočí ihned všem fanouškům televizního seriálu z oblíbeného hospodského prostředí. Pavel Vondruška zde hrál Josku, muzikanta, který nikde nesměl chybět se svojí harmonikou.

V ošuntělém saku vždy přemluvil kamarády štamgasty, aby mu půjčili na nějaké to pivo nebo panáka.

Žebrák, zloděj a škrt se stal jednou z významných postav, na kterou nikdo, kdo seriál pravidelně sledoval, jen tak nezapomene.

Osudná nehoda při jeho oblíbené činnosti

Bohužel konec Vondruškova života byl poměrně tragický. 28. prosince, jen čtyři dny po Vánocích, prováděl turisty po Stavovském divadle. Uklouzl a spadl přímo do orchestřiště, kde se zranil.

V jeho vysokém věku bylo toto zranění velmi závažné, a herec byl tak ihned převezen do nemocnice. I když se zde o následky pádu postarali, o dva měsíce později umělec zemřel. Pro český národ byla jeho smrt velkým šokem a újmou.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články