Dorothy Haleová: Sebevraždu mladé herečky zvěčnila světoznámá umělkyně Frida Kahlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dorothy Hale
Zdroj: Profimedia

Dorothy Haleová byla mladou aspirující herečkou. Život jí však uštědřoval jednu ránu za druhou, a proto roku 1938 uspořádala velkolepý večírek, po kterém spáchala sebevraždu.

Narodila se jako Dorothy Donovanová 11. ledna 1905 v Pittsburghu v Pensylvánii. Už jako malé děvčátko snila o Hollywoodu. K nelibosti svého otce utekla ve čtrnácti letech z domova, žila v klášteře a podařilo se jí vystudovat hereckou školu. Došly jí však peníze, a tak se do rodného Pittsburghu na chvíli vrátila.

Ve svých dvaceti letech slavila úspěch, když získala roli ve sboru a přestěhovala se do Paříže studovat sochařské umění. Tam se seznámila s makléřem Gaillardem Thomasem, milionářem, za kterého se pak i provdala.

Manželství však netrvalo dlouho a skončilo rozvodem. Dorothy se obklopila olympioniky a umělci jako byl Miguel Covarrubias a Frida Kahlo.

Právě v těchto kruzích se setkala s freskovým malířem Gardnerem Halem. Vzala si ho poté, co v roce 1927 ukončilo její kariéru tanečnice zranění.

Zanedlouho se jí podařilo dostat se na konkurz světoznámého filmového producenta Samuela Goldwyna, kde získala roli po boku legendárního Freda Astaira.

Šťastná karta se však rychle obrátila. Haleovým se podařilo přečkat krach na burze roku 1929, avšak o dva roky později přišla opravdová rána. Gardner zemřel poté, co sjel záhadně z útesu v Kalifornii.

Nevydařené románky a další ztráta milované osoby

Ovdovělá Haleová se snažila prodrat, jak nejlépe uměla, avšak její konkurzy a filmové zkoušky přinášely už jen menší role. Pořád se však pohybovala mezi smetánkou, mezi kterou patřil i Harry Hopkins – poradce prezidenta Roosevelta. Koupila si dům v Hampshire House, kde se přestěhovala v naději, že si ho vezme, což se ovšem nestalo.

V lednu 1938 přišla další tragédie. Zemřela její nejlepší přítelkyně Rosamond Pinchot poté, co spáchala sebevraždu. Otrávila se oxidem uhelnatým. Také další nová láska Dorothy nevydržela, známý finančník Bernard Baruch vztah ukončil s radou, aby si konečně našla manžela.

Zdánlivě optimistická Haleová uspořádala 20. října rozlučkovou párty – údajně se chystala na dlouhou cestu – a pozvala vybranou skupinu přátel. Pozvání přijali i taková jména jako princ del Draga z Itálie či redaktorka Vogue Margaret Caseová. Večírek proběhl úspěšně.

Poté se ještě zúčastnila představení Oscara Wilda na Broadwayi s J. P. Morganem a jeho manželkou. Domů se však vrátila sama, napsala několik dopisů na rozloučenou, a pak skočila z okna.

Sebevraždu mladé ženy zvěčnila světoznámá umělkyně

Když vyskočila 21. října 1938 v 5:15 z šestnáctého patra svého bytu v Hampshire House, bylo jí 33 let. Smrt nastala okamžitě. Měla na sobě černé sametové šaty a černé sandály, jako by už byla připravena na to, že zemře.

Její dobrá přítelkyně, šéfredaktorka Vanity Fair, Clare Boothe Luce nechala Haleové v listopadu namalovat portrét. Autorem neměl být nikdo jiný než Frida Kahlo. Ta ji však nezvěčnila tak, jak by se očekávalo. Obraz graficky znázorňoval skok z jejího okna a v současnosti je vystaven v muzeu v Queensu v New Yorku.

Zdroje: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, dorothyhale.com, sartle.com
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články