Dokážeme si představit život bez internetu?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
bezinternetu
Zdroj: 123RF.COM

Co pro nás v dnešní době internet znamená? Jistotu? Zábavu? Informace? Potřebujeme jej nebo jen chceme být „online“? Je to snad závislost? V dnešní době internet využívá snad každý člověk a bez něj by se většina z nás už ani neobešla. Určitě se všichni shodneme, že internet změnil celou společnost. Stal se natolik důležitou součástí každodenních životů, že jej považujeme za něco zcela samozřejmého.

Dříve, když internet neexistoval, lidé měli více času sami na sebe. Chodili častěji ven, komunikovali mezi sebou, a když si nevěděli rady, hledali pomoc v knihách či encyklopediích. Knihy a časopisy pomalu odeznívají a místo klasických výtisků nastupují internetové blogy či online časopisy. Není proto divu, že většina mladých ani neotevře knihu, bez kterých by si naše babičky ani nedokázaly představit svůj volný čas. Okrádají se tak o možnost číst vášnivý román nebo pilně studovat postup lahodné svíčkové v nejnovější kuchařce. Dnes najdeme vše, co potřebujeme i bez listování v knížkách. Otázkou zůstává, zda je to dobrý směr. Všeho moc škodí.  

Zdroj: 123RF.COM

Dnes už si ani neumíme představit jediný den bez internetu. Lehce se spojíme s přáteli, rodinou, najdeme spoustu užitečných informací v podobě článků – ať už ze strany sportu, módy, novinek, zdraví, krásy, cestování, událostí ze světa, politiky, celebrit, počasí, prostě o čemkoli, o co se zajímáte. Můžete se uzavřít do své ulity a ukrýt se v bezpečí „online světa“.

Pravdou je, že internet má i své zápory. Mnoho lidí tráví většinu svého volného času před obrazovkou, na tabletu nebo mobilu.  A to hlavně teenageři, kteří prosedí celé hodiny u online her, sociálních sítích a jiných webových stránkách. Dnešní děti si nehrají na písku, jak tomu bylo dříve. Místo toho se virtuálně baví se svými vrstevníky, aniž by byly v osobním kontaktu. Připravují se tak o možnost prožít opravdové věci naplno. Pohled do očí, či upřímný úsměv, který zahřeje na duši nenahradí žádný „emoji smajlík“.

Konec konců, internet je velmi důležitou součástí životů všech, ale je jen na vás, jestli budete ztrácet čas s nejnovějším počítačem nebo mobilem v ruce. Možná to raději omezíte a zaměříte se na „off-line“ svět po boku s přáteli a rodinou.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články