Dlouhověkost aneb Nejstarší lidé na světě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
stari lide
stari lide

Dlouhověkost znamená dožití se vysokého biologického věku člověka. Ve vyspělých oblastech světa je dlouhověkost pravděpodobnější, avšak například ve východní Asii, v oblastech, kde lidé žijí skromně a odtrženi od civilizace, dožívají se mnozí také vysokého věku – avšak málokdy se ho u těchto lidí podaří prokázat.

Také z dalších zemí světa jsou hlášeny osoby, které se údajně dožily i přes 125 let, ale tyto zprávy bývají doloženy jen ústními tvrzeními, čili neprokazatelně; není tudíž možné evidovat je do Guinnesovy knihy rekordů jako dlouhověké lidi.

Zdroj: 123RF.COM

Dlouhověkost se ve světě pozvolna zvyšuje. Kupříkladu Český statistický úřad vydal předpověď pro rok 2050 – předpokládá se, že v té době bude žít v ČR kolem 15 tisíc stoletých osob, kdežto nyní je jich sotva desetina.

Vědci, zabývající se průzkumem dlouhověkosti, zjistili, že dlouhý život závisí především na pozitivním myšlení a rozvážném chování lidí.

Prodlužování lidského života je na jednu stranu úžasné, na druhé straně má i své stinné stránky. Příčiny dlouhověkosti zkoumá i biochemik a profesor University v Cambridge Christopher Dobson. Ten zjistil, že až 100 milionů obyvatel světa trpí Alzheimerovou chorobou, která je na vzestupu a jejíž vznik s vysokým věkem úzce souvisí. Tehdy totiž dochází k chybnému poskládání proteinů v buňkách, což tuto chorobu vyvolává.

Nejstarší osoby na světě

Za nejstarší se považují ti lidé, u nichž je prokázáno a ověřeno spolehlivými úředními záznamy,že jejich život je delší, než délka života ostatních na světě žijících osob. Po úmrtí rekordmanů přechází status nejdéle žijícího člověka postupně na další a další nejstarší žijící lidi.

Jako nejstarší muž planety, u něhož byl věk prokázán, je veden Japonec Džiróemon Kimura, který žil 116 let a 54 dní. Zemřel v roce 2013.

Zdroj: Wikipedia

Status nejstarší ženy světa patřil doposud Francouzce Jeanne Calment, která se dožila 122 let a 164 dní. Zemřela v roce 1997. V poslední době však záznamy o jejím věku zpochybňují ruský vědec Nikolaj Zak a gerontolog Valerij Novoselov. V souvislosti s jejich průzkumy byla francouzskou stranou nařízena exhumace těl Jeanne Calment a její matky Yvonne, za kterou se Jeanne údajně vydávala.

Pokud se podezření potvrdí, sejdeme se s Jeanne Calment znovu, a to v článku pod názvem Největší lháři světa.

V současnosti je nejstarším člověkem světa Japonka Kane Tanaka, která v letošním roce dosáhla 116 let a je stále ještě velmi vitální. V březnu 2019 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů.

Před ní byla držitelkou „rekordu v dlouhověkosti“ Čijó Mijaková, rovněž z Japonska. Zemřela v roce 2018, a to ve věku 117 let.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články