Pidimužík: Neměřil ani jeden metr, tak ho šikanovali. Později se prosadil jako bizarní cirkusová atrakce

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pidimuzik
pidimuzik

Říkali mu Major Mite a neměřil ani jeden metr. Americký pidimužík však proměnil svou odlišnost ve svou přednost a dal se na kariéru cirkusového umělce. Diváky bavil celých dvacet pět let.

Ačkoliv byl Clarence Chesterfield Howerton trpaslík, jeho pět bratrů dosáhlo do normální výšky. Konkrétně měřili kolem 180 centimetrů.

On však dorostl dle jednoho zdroje pouze do výšky 70 centimetrů. Další zdroj říká, že měřil o 37 centimetrů více.

Je možné, že za jeho malým vzrůstem stojí geny jeho matky, která měla v dospělosti jen asi 120 centimetrů. Také však mohl mít nějakou poruchu štítné žlázy.

Jako malý kluk si začal uvědomovat, že je odlišný. Mělo to na něj bohužel negativní dopady, protože se cítil méněcenný, a rodiče ho dokonce neposílali do školy. Nedostalo se mu tak adekvátnímu vzdělání.

K cirkusu ho přivedl otec

Moc mu ani nepřidal fakt, že se jeho otec zastřelil. Nesnesl totiž svůj špatný zdravotní stav, a tak se rozhodl ukončit své utrpení.

Právě otec totiž stál za počátkem jeho kariéry, když Howertonova kariéra začala v mladém věku, protože jej přihlásil do estrády v místě jejich bydliště.

Když si matka našla nového partnera, žili společně ve třech.

Major Mite vystupoval v cirkuse už od počátku 20. let. Když mu bylo deset let, stal se hlavní atrakcí v Bailey Circus.

Byl označován jako nejmenší muž na světě. Pro zábavu lidí kolikrát stačilo, aby se postavil během performerů, kteří se od něj co nejvíce odlišovali.

A proto měl častá čísla s vysokými muži nebo obézními ženami. Jedna z nich byla Ruth Pontico, která vážila kolem tři sta kilogramů.

Netrvalo dlouho a stal se celebritou. Dokonce byl pozván do Bílého domu.

Věhlas si nezískal jen cirkusem, ale také díky filmu. Zahrál si například v roce 1939 ve snímku Čaroděj ze země Oz, kde ztvárnil roli trumpetisty Munchkina.

Na veřejnosti vykřikoval obscénnosti a kouřil doutníky

Během třicátých let byl používán jako maskot pro náborovou stránku námořní pěchoty Spojených států.

Rád si užíval doutníky a pivo, často křičel obscénnosti a oblékal se do dětského oblečení či oblečení na míru.

Ze zábavního průmyslu odešel už po třicítce. Zajímavé je, že nikdy nemusel platit sociální dávky, protože dle výšky byl považován za dítě.

Zemřel na zápal plic. Kromě jednoho bratra přežil celou svou nejbližší rodinu.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články