Co byste něměli vynechat při návštěvě Nizozemska

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
mlyn
Zdroj: 123RF.COM

Na světě existuje nespočet poutavých míst, které bychom si neměli nechat ujít. Poznejte krásy Nizozemska, které není pouze místem tulipánů a dřeváků, ale především místem mnoha krásných scenérií.

Schokland

Kulturní oblast u jezera Ijsselmeer je jedinečným svědectvím po staletí trvajících bojů Nizozemců proti ohromným přírodním silám. Již Frísové, sídlící od 4. století v nízko položené oblasti Zuidersee, vybudovali kruhové hráze, aby chránili plochou pevninu před ničívými vlnami Severního moře. Ale moře dále postupovalo vpřed, až ve 13. století vznikl záliv Zuidersee. Rozsáhlé vykopávky v okolí dokumentují, jak vyspělé a promyšlené byly metody získávání suché země již v dřívějších staletích.

Mlýny v Kinderdijku-Elshoutu

Tvář krajiny u Kinderdijku se vyznačuje hrázemi, rezervoáry, čerpacími stanicemi, správními budovami a samozřejmě také mnohými nádherně zachovalými větrnými mlýny. Jako perly na náhrdelníku se řadí 18 větrných mlýnů na kanálech mezi vesnicí Kinderdijk a jižněji položeným Alblasserdanem. Kulturní krajina nabízí pohled na největší a nejlépe zachovalé seskupení historických mlýnů v Nizozemsku. Větrné mlýny jsou od 18. století dodnes v nepřetržitém provozu.

Opevnění Amsterdamu

Nizozemci vždy bojovali proti silám moře, ale dovedli je také využít. Již v boji proti katolickým Španělům využívali námořní gézové specificky nizozemské poznatky o vodních stavbách a sehráli tak důležitou roli v boji za národní nezávislost. Se stavbou 135 metrů dlouhé obranné linie u Amsterdamu se začalo teprve v roce 1883. Jednalo se o poslední obranný kruk kolem středu země.

Willemstad

Hlavní město Nizozemských Antil bylo dříve nejdůležitějším přístavem nizozemské Západoindické společnosti. Nizozemští námořníci, kteří hledali zdroje soli pro zpracování sleďů, rychle rozpoznali přednosti přírodního přístavu spojeného s mořem úzkým kanálem, a založili na místě dřívější španělské osady nové město Willemstad. Ještě dnes svědčí mnohé historické budovy v obchodních osadách o lesku této doby.

Parní čerpadlo Wouda

Na břehu jezera IJsselmeer v Nizozemsku se nachází největší parní čerpadlo na světě, vystaveného v roce 1920 – Wouda. Jméno označuje skvělý výkon nizozemských architektů a inženýrů, kteří ve vodní páře poznali zdroj energie a přeměnili ji na ni. Wouda se stala modelem pro parní čerpadla na celém světě.

Autor: Tomáš Buchar


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články