Cirkusačka bez nohou a rukou: To, co dokázala bez končetin, vás ohromí. Přinášíme vám její dechberoucí příběh

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Polovicni zena violetta
Zdroj: Tertenur, Public domain, via Wikimedia Commons

Její jméno bylo Aloisa Wagner, známá jako Violetta. Pocházela z Německa a narodila se pravděpodobně někdy po roce 1900. Kdy přesně? To nikdo neví. Stejně tak je i zbytek jejího života opředen tajemstvím.

Jak žila jako mladá, nikdo neví. Není jasné, zda ji rodiče přijali a pomáhali jí, když se narodila bez rukou a nohou, nebo zda se dostala k pěstounům.

Od narození totiž trpěla takzvaným tetra-amelia syndromem. Ten, kdo ji vychovával, ji ale naučil, jak se o sebe postarat. Ona sama se proto v dospělosti rozhodla svého postižení využít.

Byla neskutečně nadaná, proto se dostala k cirkusu

Aloisa Wagner v roce 1924 nastoupila na loď plující do Ameriky. Tam chtěla ukázat světu, že i člověk, jako je ona, se může uživit sám bez pomoci druhých.

Brzy našla místo u cirkusu. Jelikož byla neskutečně nadaná, putovala z jednoho místa na druhé. Někde strávila čas jen na pár vystoupení, jindy byla u cirkusu déle.

Vystupovala především jako zpěvačka. Diváky sice lákal její netradiční vzhled, když ale slyšeli, s jakým darem v hrdle se narodila, mohli jenom tiše závidět.

Mimo jiné Wagner dokazovala světu, že se o sebe umí postarat. Jenom poskakováním se dokázala přemístit z místa na místo, vyskočit ze země na židli, pomocí úst se učesala.

Své mínusy využila k tomu, aby ji lidé obdivovali. A to se jí dařilo, dokud vystupovala.

Možná měla manžela, možná zemřela sama

Bylo to jako rána z čistého nebe, když Wagner najednou přestala vystupovat. Nikdo neví, jaké bylo její poslední číslo ani kde potom žila. Zmizela všem z očí.

Média nějakou dobu spekulovala o tom, že má možná manžela. Tato informace se ale nikdy nepotvrdila. Několik novinářů po ní neúspěšně pátralo.

Aloisa Wagner zemřela nejspíše sama a v zapomnění, pokud se tedy skutečně neschovávala někde s mužem, o kterém se spekulovalo. Proč tak najednou zmizela divákům u očí?

Nikdo netuší, co se s ní dělo před její kariérou ani po ní. Objevila se a zase zmizela. Osoba, která se stala pro média i fanoušky velkým otazníkem, ale světu dokázala, že když člověk chce, dokáže všechno.

I v současné době její příběh inspiruje mnoho těch, kteří se narodili s postižením, ale rozhodli se v životě něčeho dosáhnout.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články