Celosvětová záhada odhalena: Vědci zjistili, proč vidíme duchy a nadpřirozené jevy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
duch zena
duch zena

Někdo na ně věří, jiný je považuje jen za pohádky, a když náhodou nějakého spatří, je to pro něho jen souhra náhod, která se dá nějak vysvětlit. Vědci se stále snaží dokázat, proč lidé vidí duchy. Ti, kteří je vidí, proti vědeckému vysvětlení protestují.

Duchové a nadpřirozeno totiž podle nich zkrátka existují a je to něco, co věda vysvětlit nedokáže.

Právě proto to mnohé tak fascinuje, nebo naopak děsí. I přesto ale existuje několik teorií o tom, proč lidé duchy vidí.

Když něčemu věříme, máme velkou představivost

První, podle všeho vědecký fakt tvrdí, že pokud někdo věří v paranormální jevy a dozví se o domě nebo místě, kde se stala tragédie, je daleko větší šance, že na místě spatří ducha.

Dokazuje to i výzkum z roku 1997, ve kterém bylo dvacet dva lidí vybráno k tomu, aby provedlo průzkum daného místa.

Polovině z nich bylo řečeno, že se jedná a prokleté divadlo, druhá polovina o tom neměla tušení.

Podezřelé nadpřirozené věci a duchy spatřili ti, kteří dostali informaci o prokletosti místa.

Změna teploty je dána přírodou

Někteří nadšenci duchy nevidí, ale v takzvaných prokletých domech jejich přítomnost cítí. Tvrdí, že jsou některá místa chladná, že dokonce cítí závan něčeho nadpřirozeného.

I toto tvrzení ale věda popírá. Chladná místa v domech jsou podle nich způsobená pouze přírodou. Náhlé změny teplot v daných místech mohou být způsobeny stářím budovy a poryvy větru.

A to i přesto, že více těchto náhlých změn bylo potvrzeno v místech, které se pro své paranormální působení proslavily, zatímco v obyčejných domech jich bylo zachyceno minimum.

Ve stresu jste otevření všem možnostem

Tato vědecká studie dokazuje, že čím více je člověk ve stresu, tím spíš si dokáže připustit existenci nadpřirozena. Jinými slovy, pokud není jiná možnost toho, co se právě děje, jsme ochotni si přiznat, že duchové existují.

Část studie navíc dokazuje, že lidé, kteří již měli zkušenost s něčím nadpřirozeným, nebo se takzvaně setkali s duchem, jsou podobným věcem více otevřeni a věří jim, dokonce je dávají v některých případech na první místo před racionálnějšími vysvětleními.

Jsou to jen poruchy mozku a světelná zmatení

Tato vysvětlení slyší nadšenci a věřící opravdu neradi. Podle švýcarského pokusu z roku 2006 dochází k vidinám nadpřirozených jevů v určité fázi poruchy mozku.

Další pokusy s magnetickými helmami vysílajícími signály do mozku také prokázaly, že v některých případech takové signály způsobují u člověka pocit, že vidí duchy.

Zázračné výjevy zachycené na fotografiích či videích jsou zase podle vědců pouhými náhodami a hrou světel, které z určitého úhlu zkrátka vytvářejí iluzi něčeho, co ve skutečnosti neexistuje.

Přestože vědci se snaží existenci duchů vyvrátit a ukázat světu, proč je lidé vidí, někteří z nás si nejspíš budou stále stát za tím, že se jedná o něco, co se nedá jen tak objasnit s pomocí logiky.

Kdo má tedy pravdu? V určitém případě rozhodně věda. Výsledky výzkumů jsou nezpochybnitelné.

Rozhodně ale stále existuje spousta věcí, které věda vysvětlit nedokázala a kvůli kterým bychom si možná měli připustit, že mezi nebem a zemí skutečně existuje něco, co nemá objasnění.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články