Části těla, o kterých možná ani nevíte, že je máte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zdroj: 123RF.COM

Lidské tělo je z hlediska vědy jedním z nejzajímavějších objektů k výzkumu. Každou jeho součást lze dopodrobna rozebrat, slouží k nejrůznějším věcem, mají své specifické funkce. Tělo má každý z nás a občas jsme fascinováni tím, co vše se o něm dozvíme.

Myslíte si, že znáte své tělo do posledního detailu? Přesvědčíme vás o opaku. Existují totiž orgány, o kterých pravděpodobně ani nevíte, že je máte. K čemu slouží a kde se nachází?

Brzlík

Tento orgán latinsky nazývaný také thymus je velmi důležitý při dozrávání bílých krvinek. U ptáků je jedním z hlavních lymfatických orgánů. Také u savců a zvláště pak lidí plní svou důležitou roli. Někteří o něm neví vůbec nic, jiní si myslí, že orgán zaniká v raném věku. To však není zcela pravda. Thymus se po celý náš život nachází v horní části za hrudní kostí.

Thymus hraje velmi důležitou roli pro náš imunitní systém. Právě s jeho pomocí jsou totiž bílé krvinky přenášeny po celém těle, zbavují nás nemocí a usměrňují naše hormony, aby nedocházelo k nejrůznějším poruchám.

Lacrimal Punkta

Zdroj: 123RF.COM

Tuto část těla překládáme do českého jazyka jako slzné kanálky. V medicíně byste však tento pojem pravděpodobně hledali jen těžko a proto je dobré znát i latinské pojmenování. Celkově má každý člověk čtyři kanálky, a při pláči záleží nejen na jeho emoční stránce, ale také na jejich celkové funkčnosti. Málokdo například ví, že pláč štěstí či dojetí je často způsobován právě nejrůznějšími onemocněními či výkyvy na těchto kanálcích. Žádný strach, kromě častějšího slzení očí vám však problémy nehrozí.

Mesentery

Český název pro tento pojem se hledá jen velmi těžko. Jde o stanu uvnitř našeho břicha, která chrání naše vnitřnosti. Působí tak v podstatě roli lebky, která chrání náš mozek, pouze orgánům, o kterých jsme netušili, že potřebují být chráněny.

Jedná se o stěnu z buněčných membrán, která zkrátka drží všechny orgány tam, kde mají být při jakékoli fyzicky náročné aktivitě.

Lidské tělo je plné překvapivých zajímavostí, a čím více je zkoumáno, tím více nás udivuje. Do budoucna se sami o sobě jistě dozvíme ještě nespočet množství informací, které změní náš život k lepšímu, pomohou nám bránit se  některým nemocem či se proti nim preventivně opatřit.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články