Bezkontaktní platby zažívají boom. Peníze už nebudou na dosah ruky, ale na ní

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
bezkontaktni platby
bezkontaktni platby

Od placení v hotovosti se už téměř v celém světě pokročilo k bezhotovostním platbám, a to pomocí platebních bankovních karet. Ale jak už kdysi kdosi řekl „pokrok nezastavíš“, takže jen u karet to nezůstalo.

Už před pár desítkami let začalo lidstvo své nákupy, převody peněz a další finanční transakce provádět pomocí internetového bankovnictví a brzy po té pomocí chytrých mobilů – třeba QR kódem.

Stačí jen několik příslušných aplikací a výdaje, převody i příjmy jsou pro nás záležitostí chvilky.

Zkrátka v dnešní digitální době nejsou hotové peníze tolik potřeba. A protože i děti se rodiče snaží naučit finanční gramotnosti, převádí jim kapesné a jiné odměny na jejich účty a děti si osvojují moderní platební metody skoro rychleji než dospělí.

V některých zemích už lze platit prstenem

Britská společnost vyrábí a nabízí prsteny, jež fungují stejně jako bezkontaktní platební karta.

K platbám se využívá mobilní aplikace, na prsten si uživatel nahraje svůj účet a při nutnosti platby přiloží prsten k platebnímu terminálu.

V případě ztráty prstenu lze účet zablokovat pomocí telefonu. Do budoucna by se tento prsten mohl používat i k odemknutí auta nebo bytu.

Prsten se nemusí dobíjet a nemusí být propojen s chytrým zařízením. Vyroben je z hladké keramiky v bílé a černé barvě.

K dostání je prozatím v Británii a Spojených státech amerických. Má se objevit i na japonském trhu.

Hodinky a náramky jsou stále běžnější

Platit lze i chytrými hodinkami a náramky. A proč je to praktičtější než mobilem? Baterie vydrží mnohem déle než u mobilního telefonu.

Hodinky či náramek můžeme mít na ruce stále (jsou vodotěsné), i tehdy, nemáme-li s sebou nic jiného.

Platby jsou také bezpečnější. NFC čip se po každé transakci vypne a my ho musíme před každou další znovu ručně nastavit, takže zneužití není prakticky možné.

Ve světě už existují i další zařízení a možnosti plateb s nejvyšším zabezpečením, kdy se platba potvrzuje otiskem prstu, naskenováním obličeje či oční čočky.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články