Akvárium v opuštěném parku ukrývalo pětimetrového žraloka. Dostal nový domov a jméno Rosie

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Rosie
Zdroj: Voksy, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Žralok Rosie byl v roce 1997 chycen do sítě na lov tuňáků. Poté byl vystavován v zoo ve skleněné nádrži s formaldehydem, kde nakonec zůstal zapomenut a opuštěn. Objevil se až díky sociálním sítím a nyní se konečně vrací jeho bývalá sláva.

Velký bílý dvoutunový žralok byl odchycen v roce 1997 u pobřeží Jižní Austrálie. Šlo o pětimetrové zvíře se zuby ostrými jako břitva – tento druh žraloka bývá často nazýván jako lidožravý. Muži, kteří ho ulovili, neměli v úmyslu tohoto predátora chytit, ale žralok prorazil jejich sítě na tuňáky, ze kterých se již živý neměl dostat.

Samice žraloka Rosie, jak byla později nazvána, strávila desítky let brázděním oceánu. Běžně se tento druh dožívá až 70 let. Po smrti ji však čekala snad ještě náročnější cesta. Po jejím kolosálním pětimetrovém těle byla totiž vysoká poptávka.

Žralok byl převezen do parku Wildlife Wonderland, kde strávil více než deset let vystavený v nádrži a stala se z něj oblíbená turistická atrakce. Když zoo park uzavřela, na žraloka se na dlouhou dobu zapomnělo. Dokud nebyl znovu objeven a video s ním se stalo virálním.

Rozhodli se žraloka pro jistotu zneškodnit

Australané se s Rosie poprvé setkali, když v roce 1997 prokousala sítě na tuňáky u Louth Bay. Vzhledem k tomu, že tyto vody využívalo mnoho rybářských společností i místních potápěčů, rozhodla se regionální vláda Rosie ulovit – tento druh žraloka tehdy ještě nebyl nijak aktivně chráněn. Od roku 1999 již australská vláda vede žraloka bílého jako zranitelný druh, kterému hrozí vyhubení.

Poté, co byl žralok zabit, jeho dlouhá cesta teprve začala. Nejprve byl uložen v mrazáku v Tulce, ale každý chtěl obřího predátora vidět. Společnost zabývající se lovem tuňáků proto ustoupila a rozhodla se ho vystavit. Na žraloka se přišly podívat tisíce lidí.

Jedinečný exponát

Když se o tom doslechly různé zvířecí parky, projevily o žraloka obrovský zájem. Nabídku nejprve učinilo Seal Rocks Life Center, nakonec byla Rosie prodána konkurenčnímu Wildlife Wonderland v Bass ve Victorii. Žraloka naložili do velkého chladírenského vozu a z Jižní Austrálie měl putovat téměř patnáct set kilometrů do svého nového působiště.

Rosie musela podstoupit pitvu

Po cestě se však objevily nečekané komplikace. Vláda žraloka zabavila, protože se u pobřeží, kde byl původně chycen, ztratila místní žena. Na Rosie byl vržen stín podezření.

Podezřelou Rosie nakonec očistila pitva, a tak mohla dokončit svou cestu do parku Wildlife Wonderland. Zde ji majitel parku nechal vycpat a umístit do obří, na zakázku postavené nádrže plné formaldehydu.

Žralok upadl v zapomnění

Bohužel se však ukázalo, že Wildlife Wonderlandu chyběly řádné licence k vlastnictví a vystavování zvířat. V roce 2012 tak přišlo vládní nařízení vzdát se všech živých zvířat a park musel své brány uzavřít. Na žraloka Rosie, i kvůli tomu, že nešlo o živého tvora, se proto nějak zapomnělo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Little Adventures (@ohlittleadventures)

Zůstal roky opuštěný ve své nádrži až do chvíle, kdy ho našel Luke McPherson, který rád prozkoumával opuštěná a chátrající místa. Když objevil nádrž s obřím zachovalým žralokem naloženým ve formaldehydu, nemohl věřit vlastním očím.

V listopadu 2018 nahrál video z průzkumu rozpadajícího se parku na YouTube a začal sbírat miliony zhlédnutí. Opuštěný žralok se tak rychle dostal do povědomí ostatních. Bohužel to s sebou neslo i rizika – akvárium bylo vystaveno nejen zvědavcům, ale i vandalům, kterým se nestačilo na žraloka jen podívat, ale měli potřebu ho i poškodit.

Hrozilo, že vzácný exemplář bude navždy zničen

Sklo nádrže bylo posprejováno a poškozeno a z nádrže začaly do vzduchu unikat karcinogenní výpary z formaldehydu. Do vody k obrovskému žralokovi přistála spousta odpadků včetně židle. Majitel uzavřeného parku začal veřejně uvažovat o tom, že žraloka bude muset odstranit a zničit.

„Zachraňte žraloka Rosie“

V reakci na to začaly sociální sítě zaplavovat kampaně za záchranu obřího tvora. Velký tlak veřejnosti na záchranu žraloka upoutal pozornost majitele muzea Crystal World and Prehistoric Journeys Exhibition Centre v Devon Meadows, Toma Kapitanyho. Ten oslovil vlastníka zavřeného parku a bylo mu řečeno, že žraloka dostane zadarmo. Pokud pokryje nemalé náklady na stěhování a dopravu.

V roce 2019 se tak žralok Rosie konečně přestěhoval do svého nového domova. Cesta za jeho záchranou však zdaleka neskončila. Náklady na nové, bezpečnější zakonzervování a obnovu žraloka jsou nemalé.

Muzeum proto spustilo kampaň, která má pomoci získat peníze na provedení veškerých restaurátorských prací. „Jednoho dne to bude hotové a bude to epické,“ řekl jeden z restaurátorů žraloka. Poté bude Rosie moci opět těšit své návštěvníky.

Zdroj: allthatsinteresting.com, ladbible.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články